Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 22.10.2020 21:05
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.10.2020 21:39
ABONE OL

Son dakika: 'ndan 'da bir camiye yapılan polis baskınına sert tepki

'da bir camiye yapılan polis baskını hakkında açıklama yapan , "'deki eski ve merkezi camilerden biri olan 'ne yapılan baskını şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

AA
Almanya'daki camii baskınına Türkiye'den sert tepki

, 'nın başkenti 'deki 'ne yapılan polis baskınını şiddetle kınadı.

Bakanlık açıklamasında, Berlin'deki Mevlana Camisi'nde sabah namazı için toplanıldığı esnada mali konuda yürütülen bir soruşturma kapsamında polis baskını yapıldığı hatırlatıldı.

"POLİS BASKININI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

Caminin kentteki en eski ve merkezi ibadethanelerden biri olduğuna dikkati çekilen açıklamada, "Mevlana Camisi'ne polis tarafından yapılan baskını şiddetle kınıyoruz. Bu çirkin eylemle ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyet hiçe sayılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

"İFADE VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA DERS VERMEYE..."

Açıklamada, "Polislerin baskın bahanesiyle cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve ibadethaneyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez. Bu çirkin eylemin ifade ve inanç özgürlüğü konusunda ders vermeye kalkan bir ülkenin başkentinde gerçekleştirilmesi ise ayrıca düşündürücüdür." ifadesine yer verildi.

"MÜSLÜMANLARIN DAHA FAZLA DIŞLANMADAN VE ÖTEKİLEŞTİRİLMEDEN..."

Baskının Müslüman toplumuna karşı yapılmış izahı mümkün olmayan bir hareket olduğuna işaret edilen açıklamada, "(Bu baskın) Almanya'da sayıları 5 milyona yaklaşan Müslüman toplumunun maruz kaldığı ön yargılı, ayrımcı ve orantısız muamelenin yeni bir örneğidir. Müslümanların daha fazla dışlanmadan ve ötekileştirilmeden Almanya'nın ayrılmaz bir parçası oldukları gerçeğini Alman makamlarının idrak etmeleri gerekir." ifadeleri kullanıldı.