Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.10.2020 14:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.10.2020 14:41
ABONE OL

Başkan , lı aydınları kabul etti

Başkan , - Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı (TADİV) Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar ve Star gazetesi yazarı 'yı kabul etti.

AA
Başkan Erdoğan'dan önemli kabul

Vahdettin Köşkü'nde gerçekleşen kabulde, Başkan Erdoğan'ın, 'nin 'ın toprak bütünlüğünü sadece bugün ve ülke içinde değil her zaman ve her platformda savunan yaklaşımı üzerinde durduğu öğrenildi. Kabulde, son yıllarda gelişen çok boyutlu ilişkilerle Türkiye'nin Azerbaycan'ın haklı mücadelesinde yanında olmayı sürdüreceği kaydedildi.

"MANEVİ DESTEĞİN TEZAHÜRÜ"
TADİV Başkanı Attar görüşmede, Başkan Erdoğan'ın kabulünün kendilerini gururlandırdığını belirterek, "Türkiye'nin kararlılığının ve güçlü dayanışma duygularının Sayın Başkan tarafından bir kez daha teyit edilmesinin; bugün cephede işgal güçlerine karşı muazzam gayret ve ruhla çarpışan Azerbaycan suna zatıalilerince bugüne kadar verilen manevi desteğin yeniden tezahürüdür." değerlendirmesinde bulundu.

Attar, 1918 yılında 'nun Bakü'nün düşman işgalinden kurtarılması için hem de Osmanlı Devleti'nin en zor zamanında verdiği desteğin Azerbaycan tarafından asla unutulmadığını, bugün de aynı ruhla hareket edildiğini dile getirdi.

"KAFKAS İSLAM ORDUSU ANLAYIŞINI SÜRDÜRECEĞİZ"
AGİT Minsk Grubunun eş başkanı olan devletlerin sorumluluklarını bugüne kadar icra etmemelerinin, Azerbaycan'ı bu kapsamlı harekata mecbur bıraktığı ve bu haksızlığın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından da birçok kez uluslararası camiada dile getirildiğini bildiren Attar, şunları kaydetti: "Türkiye'nin hemen her şehrinde kamu binaları, sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri, sanat cemiyetleri gibi pek çok kurum kuruluşun kalbinin Azerbaycan'la attığı, Azerbaycan'da da evler, iş yerleri, caddelerin sokakların Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla donatıldığı yüksek bir milli ruh seviyesinin muhafazası için her platformda gayret etmeyi, "Kafkas İslam Ordusu" ve "Kardaş Kömeği" anlayışını 21. yüzyıla yakışır araç ve yöntemlerle sürdüreceğiz."

AMBARGO, TÜRKİYE SAYESİNDE ORTADAN KALKTI
da görüşmede, Türkiye'nin Azerbaycan'a olan desteğinin, savaş halinde olan bir ülkede yarattığı olumlu etkiye işaret etti. Nuriyeva, özellikle böylesi tarihi sürecin mimarı Erdoğan'ın, Aliyev'le birlikte sergilemiş olduğu dayanışmanın önemi üzerinde durarak, böylesi kritik bir süreçte Türkiye Azerbaycan medya platformunun ortak faaliyetine dair alınan isabetli kararla birlikte Azerbaycan'ın hak davasına karşı Batı dünyasında uygulanan basın ambargosunun Türkiye sayesinde ortadan kalktığına dikkati çekti. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.