Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 19.10.2020 09:33
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 19.10.2020 09:33
ABONE OL

? son dakika yüz yüze eğitim tarihi! (kyk yurt burs başvurusu ne zaman?)

Milyonlarca üniversite öğrencisini yakından ilgilendiren son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerde online eğitime geçilmişti. Kademeli olarak ilkokul, ortaokul ve liselerin yüz yüze eğitime başlaması sonrası gözler üniversitelere çevrilmişti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, "En kısa sürede diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz." dedi. Peki, 2020-2021 üniversiteler açılacak mı? 2 Kasım'da üniversiteler açılıyor mu? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

YÖK son dakika! 2 Kasım Pazartesi üniversiteler açılıyor mu?

Son dakika... 2 Kasım'da üniversiteler açılacak mı? Milyonlarca üniversitelinin yakından takip ettiği yüz yüze eğitim mevzusunda son dakika haberleri geliyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı'nın nasihatleri yönünde üniversitelerde sonbahar yarıyılının online yapılması kararlaştırılmıştı. İlkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime geçiş ile birlikte üniversitelerdeki son gidişat merak edilmeye başlandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün üniversitelerin açılması ile ilgili açıklama yapmış ve kısa zamanda okulların açılmasını istediklerini söylemişti. Peki, 2020-2021 üniversiteler açılacak mı? 2 Kasım'da üniversiteler açılıyor mu? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? İşte son gelişmeler....

2 KASIM'DA ÜNİVERSİTELER AÇILIYOR MU?

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarının ardından gözler üniversitelerin açılış tarihine çevrildi. Ancak YÖK tarafından konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, "En kısa sürede diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz." dedi.

FAHRETTİN KOCA DESTEKLEDİ

Bakan Fahrettin Koca ise önceki gün bir açıklama yaptı ve "Özellikle bu dönemde yüz yüze eğitimin başladığı öğrenciler arasında salgının seyrini bilmek istiyoruz. 2 hafta geçtikten sonra başlayan yaş grubu ile ilgili vaka seyrini sayılarını tekrar değerlendirip, gerektiğinde kademeli bir geçişe de geçmiş olacağız. Salgının seyri ve yüz yüze eğitimle öğrencilerin yaş gruplarındaki dağılımın nasıl şekillendiğini gördükten sonra gündeme alırız. Önümüzdeki 2-3 haftanın değerlendirmek için önemli olduğunu düşünüyorum." diyerek 2 hafta içindeki vaka sayısına göre karar vereceklerini , yüz yüze eğitime geçmeyi desteklediklerini, istediklerini söyledi.

KYK YURT VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2 Kasım'da üniversitelerin açılması halinde KYK yurt başvurularının önümüzdeki hafta başlaması gerekiyor.

   YÖK ÜNİVERSİTE KAMPÜSLERİNDEKİ KOVİD-19 TEDBİRLERİNE YÖNELİK HİJYEN KRİTERLERİNİ BELİRLEDİ

   Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) iş birliğiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında, üniversite yerleşkelerinde sağlıklı ve temiz ortamların oluşturulması, hijyen koşullarının sağlanması için "Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu" hazırlandı.

   YÖK ve TSE arasında, Kovid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında yükseköğretim kurumlarının yerleşkelerinde sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesine yönelik tedbirleri içeren genel standartları belirlemek amacıyla geçen ay içerisinde bir iş birliği protokolü imzalanmıştı.

   Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın imzaladığı protokol kapsamında, YÖK ve TSE iş birliğiyle "Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu" hazırlandı.

   YÖK Başkanı Saraç, kılavuzun takdim bölümünde kaleme aldığı yazıda, TSE ile yürütülecek çalışmaların ilki olan kılavuzun, küresel Kovid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında, yükseköğretim kurumlarında sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesi, hijyen koşullarının sağlanması, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması ve takibi için gerekli altyapının geliştirilmesine katkı sağlamak ve genel standartları belirlemek amacıyla hazırlandığını anlattı.

   Saraç, "Üniversitelerin salgın sürecinde eğitim ve öğretim faaliyetleri ile araştırmalarına ve topluma hizmet faaliyetlerine devam edebilmesi için güvenli kampüs ortamlarını sağlamaları önemlidir. Kılavuz bu bağlamda bir başvuru kaynağı olmak üzere hazırlanmıştır. Bununla birlikte salgının dinamik bir süreç olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Yükseköğretim Kurulu ile ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar ile yerel otoritelerin kararları da yakinen takip edilmelidir." ifadelerini kullandı.

   AKADEMİK-İDARİ PERSONEL İLE ÖĞRENCİLERİ SALGINDAN KORUMAYA YÖNELİK TEDBİRLER

   YÖK-TSE iş birliğiyle hazırlanan kılavuzda, Kovid-19 özelinde üniversitelerde salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla akademik-idari personel ile öğrencileri korumaya yönelik tedbirler, hijyen ve temizlik uygulamaları ve enfeksiyon kontrol önlemlerine yer verildi.

   Kılavuzda, ayrıca eğitim alanlarında ve çalışma ortamlarında enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik korunma tedbirleri, kişisel koruyucu ekipmanlar, öğrenci gruplarının mekanların fiziksel özellikleri gözetilerek oluşturulması, sosyal alanların kullanımına yönelik genel ilkeler anlatıldı.

   SALGINA YÖNELİK UYGULAMALARDA YETKİ ÜNİVERSİTELERİN İLGİLİ KURULLARINDA

   Kılavuza göre, eğitim ve öğretim süreçlerinde, salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak uygulamalarda yetki, üniversitelerin ilgili kurullarında olacak. Salgın süresince devletin ilgili kurum ve kuruluşlarının yanı sıra yerel otoritelerin kararlarının da takip edilmesi ve ona göre uygulamalarda değişikliğe gidilmesi gerektiğine işaret edilen kılavuzda, "Üniversiteler, koronavirüs komisyonları ve ilgili diğer kurul ve komisyonları marifetiyle genel planlamalar yapabileceği gibi alternatif planlar da hazırlayarak gerektiğinde uygulamaya koyabilmelidirler. Bu bağlamda yüz yüze yapılabilecek olan teorik ve uygulamalı eğitimlerin yanı sıra staj ve iş yerinde mesleki uygulamalarda da kişisel koruyucu önlemlere dikkat edilmelidir." ifadelerine yer verildi.

   Kılavuzda üniversite yerleşkeleri içerisinde pozitif vaka saptanması durumunda "temaslılar" ve "yakın temaslıların" tespit edilerek ilgili sağlık birimlerinin bilgilendirilmesi, yakın temaslıların hemen izole edilmesi gerektiği bilgisine yer verildi.

   MASKE KULLANILMALI, ORTAMLAR SIKÇA HAVALANDIRILMALI

   Kılavuzda, üniversite kampüslerinde Kovid-19 önlemleri kapsamında alınması gereken önlemlere ilişkin şunlar kaydedildi:

   "Kapalı alanlarda bulunan herkesin sürekli maske kullanımı sağlanmalıdır. Birlikte yapılan aktivitelerde yakın mesafede olunması gerekli ise maskeye ilaveten ayrıca yüz siperliği de kullanılmalıdır. Ortak kullanılan mekanlarda mümkün olduğunca klima veya vantilatör kullanılmamalı, ortamlar sıkça havalandırılmalıdır.

   Kampüse gidiş ve gelişlerde faydalanılan toplu taşıma veya servis araçlarında mutlaka maske takılmalı, araçlara biniş ve inişlerde el hijyeni sağlanmalıdır. Mikroskop, bilgisayar ve T-cetveli gibi ortak kullanılan aletler, kullanım bittikten hemen sonra zarflı virüslere etkili, materyal uyumu olan dezenfektanlar ile temizlenmeli ve temiz olarak saklanmalıdır. Öğrencilere ve tüm personele yönelik, bilgisayar, laboratuvar cihazları, telefon ve masa benzeri ortak kullanımı zorunlu cihazları kullanmadan önce ve sonra dezenfekte etmeleri gerektiğini hatırlatıcı afişler hazırlanarak uygun yerlere asılmalıdır.

   Kampüs içerisindeki derslik, kütüphane, laboratuvar, yemekhane ve spor tesisleri gibi ortak kullanım alanları, periyodik olarak temizlenmelidir. Ortak kullanılan mekanlarda kişi sayısı azaltılmalıdır. Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre mümkün olduğunca toplantı ve sosyal aktiviteler açık havada veya on-line yapılmalıdır. Dersliklerde 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde sınıf ve dersliklerin kapasitesinin belirlenmesi, oturma düzeninde kişiler arası en az 1 metre mesafenin korunması gereklidir. Derslik girişinde o dersliğin maksimum öğrenci kapasitesini belirten bilgileri içeren görsel materyallere yer verilmeli, oturma düzeni ve mesafeleri de önceden ayarlanmış olmalıdır. Korunma ve tedbirlere yönelik afiş-poster gibi bilgilendirici materyallere uygun yerlerde yer verilmelidir."

     ŞARKI SÖYLEME VE YÜKSEK SESLE KONUŞMA DURUMLARINDA BÜYÜK SALONLAR KULLANILMALI

     Kılavuzda ayrıca, dersin niteliğine göre öğrencilerin yüksek sesle konuşma, şarkı söyleme gibi faaliyetlerinin de olduğu durumlarda fiziki mesafe düzenlemesinin en az 1,5-2 metre olacak şekilde uygulanmasının uygun olacağına işaret edilerek "Damlacık oluşturması nedeniyle şarkı söyleme koro çalışması, tiyatro provaları gibi yüksek sesle yapılan aktiviteler için küçük derslikler ve sınıflar yerine büyük salonlar tercih edilmelidir." tavsiyesinde bulunuldu.

     .