Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.10.2020 09:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.10.2020 09:41
ABONE OL

? , ?

Ermenistan’ın Azerbaycan Gece şehrine füze saldırısı düzenlemesinin ardından ? Sorusunun yanıtı arama motorlarının üzerinden merak edilerek araştırılmaya başladı. Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri olan Gence’nin konumu da merak konusu oldu. Peki , ? İşte Azerbaycan’ın saldırıya uğrayan şehrine dair tüm bilgiler…

Gence nerede? Azerbaycan’ın Gence şehri haritada hangi konumda, nüfusu ne kadar?

Ermenistan'ın Azerbaycan Gece şehrinin sivil yerleşim birimlerine yönelik füzeli saldırısında 12 sivilin hayatını kaybettiği ve 40'dan fazla kişinin ise yaralandığı duyuruldu. Bu haber üzerine Gence'nin nerede hangi konumda olduğu, şehir nüfusunun kaç olduğu gibi detaylar araştırma konusu oldu. Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kent ile ilgili jeopolitik bilgileri haberimizde derledik.

GENCE NERESİ, NEREDE?

Bakü'nün 363 km. batısında Küçük Kafkasya dağlarının kuzeydoğu eteğinde, Kür (Kura) ırmağının sağ kollarından Genceçay'ın her iki kıyısında Bakü-Tiflis demiryolu üzerinde yer almakta olup Azerbaycan'ın eski şehirlerindendir. Şehrin adı Ortaçağ Arap kaynaklarında Cenze veya Kence, Fars kaynaklarında Gence, Ermeni ve Gürcü kaynaklarında Gandzak yahut Gandza şeklinde geçer.

Bununla birlikte, Dede Korkut destanında hıristiyan ve müslüman dünyasının sınırları arasında gösterilen şehrin adının nereden geldiği ve ne zaman kurulduğu hakkında kesin bilgi yoktur. Şehrin adı bazı kaynaklarda Âzerî Türkçesi'ndeki "gen yer" (açık, geniş yer) anlamına bağlanır. Bir başka görüşe göre de kelime Pehlevî dilinde "hazine, mahsul deposu" demektir.

Gence bölgesinde (Sakaşena) milâdî 576 yılında büyük bir Hun-Sâbir kitlesi yaşamaktaydı. 730-731 yıllarında Bâzcîr'in idaresinde 300.000 kişilik Hazar ordusunun Araplar'a karşı giriştiği sefer esnasında tahrip edilen şehirler arasında Gence'nin de adı geçer. Mîrhând, şehrin kuruluşunun Sâsânî Hükümdarı Kubâd dönemine uzandığını belirtirken Hamdullah Müstevfî-i Kazvînî buranın 39'da (659-60), Arrânlı M. Kagankatvatsi ise 846-847 yıllarında Araplar tarafından kurulduğunu kaydederler.

Müneccimbaşı'nın kaynaklarından biri olan müellifi meçhul Târîḫu'l-Bâb'daki bilgiye göre şehir, 245'te (859) Halife Mütevekkil-Alellah'ın sergerdelerinden Muhammed b. Hâlid b. Yezîd tarafından imar edilmiş ve Bâbülebvâb (Derbend) ile birlikte kendisine iktâ olarak verilmişti. Bu bilgilerden hareketle Gence'nin kuruluş ve teşekkülünün VI-VIII. yüzyıllar arasında olduğu söylenebilir.