Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 28.09.2020 14:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.09.2020 14:42
ABONE OL

kimdir? Büyük Selçuklu Devleti ?

kimdir? Merakla beklenen Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin başlamasıyla birlikte sorusuna yanıt aranmaya başlandı. ? Büyük Selçuklu Devleti tarihinde önemli bir yer tutan Terken Hatun hayatı diziside işlenecek. İşte, Terken Hatun kimdir ve tarihteki yeri nedir sorularının yanıtları!

Terken Hatun kimdir? Büyük Selçuklu Devleti Terken Hatun tarihteki yeri nedir?

Terken Hatun kimdir? Büyük Selçuklu Devleti Terken Hatun tarihteki yeri nedir? TRT ekranlarında izleyiciyle buluşacak Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde yer alacak tarihi karakterler şimdiden merak edilmeye başlandı. Dizinin merak edilen karakterlerinden birisi de, Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Terken Hatun oldu. Peki, Terken Hatun kimdir? Terken Hatun tarihteki yeri nedir?

TERKEN HATUN KİMDİR?

Gerçek adı bilinmeyen Terken Hatun'un babası, Batı Karahanlıların kurucusu İbrahim Tamgaç Han'dır. 1064 veya 1068 yılında Sultan Melikşah ile evlenmiştir. Kocası hayatta iken oğlu Mahmud'un veliaht olarak atanması için üvey oğlu Berkyaruk taraftarı vezir Nizamülmülk ile mücadeleye girişmiştir.

Kocasının ölümünü gizleyen Terken Hatun, Gazzali'nin oğlunun küçük yaşta olmasından dolayı sultan olamayacağına dair fetva vermesine rağmen kızının kocası Abbasi halifesi Muktadi'den oğlu adına hutbe okutmayı başardı.

Berkyaruk'u yakalatmak için İsfahan'a adam gönderdi ve İsfahan'ı teslim aldı. Nizâmülmülk'ün taraftarlarınca Rey'e götürülen Berkyaruk üzerine bir ordu gönderdi. Ordu yenilince Berkyaruk, İsfahan'ı kuşattı. Berkyaruk'a 500.000 dinar verip Fars ve İsfahan dışındaki hakimiyetini kabul etti. Azerbaycan meliki olan Berkyaruk'un dayısı İsmail bin Alp Sungur'a evlenme ve saltanatta ortaklık teklif etti. İsmail'e yardımda bulunup ordusunu teçhiz etti ancak İsmail, Berkyaruk'a yenilerek İsfahan'a sığındı. Kumandanlar Terken Hatun'un, İsmail ile evlenmesine mani oldular.

Mücadeleden vazgeçmeyen Terken Hatun, Emir Üner komutasında gönderdiği ordunun da yenilmesi üzerine tahtı ele geçirmek isteyen kayınbiraderi Tacüddevle Tutuş ile kuvvetlerini birleştirmek üzere İsfahan'dan ayrıldı fakat yolda hastalanarak geri döndü ve bir süre sonra İsfahan'da öldü.