Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 13.09.2020 23:19
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.09.2020 00:08
ABONE OL

Son dakika: "Turuncu kategoride aranan teröristler ölü ele geçirildi"

Son dakika haberi... İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Hakkari'nin kırsalında turuncu listede aranan terörist ile örgütte sabotajcı olarak faaliyet gösteren 'ın ölü ele geçirildiği bildirildi.

AA
O teröristler ölü ele geçirildi

İçişleri Bakanlığı, bugün mağaraya kıstırılan teröristlerle çıkan çatışmada etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin, terörden arananlarda Turuncu listede yer alan terör örgütünün sözde Esendere bölge sorumlusu olan 'Velat' kod adlı olduğunu, diğer teröristin ise örgütte sabotajcı olarak faaliyet gösteren 'Nidal' kod adlı olduğunu bildirdi.

BİRÇOK KANLI EYLEMİN FAİLİ
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Yıldırım -2 Cilo operasyonu kapsamında, bugün Hakkari İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğünce müşterek gerçekleştirilen operasyonda, mağaraya kıstırılan teröristlerle çıkan çatışmada etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin, terörden arananlarda Turuncu listede yer alan terör örgütünün sözde Esendere bölge sorumlusu olan 'Velat' kod adlı Eyyüp Alper olduğu tespit edilmiştir. Teröristin; 2014 yılında Hakkâri/ Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunan bir otelin önündeki 3 askeri personelin şehit olduğu silahlı saldırının, 2017 yılında AK Parti Esendere Belde Başkanı Tayfun Ayhan'ın ağabeyi Murat Ayhan'ın hayatını kaybettiği silahlı saldırı ile daha birçok kanlı eylemin faili olduğu tespit edilmiştir" denildi.

NİDAL KOD ADLI TERÖRİST AHMET AKMAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Bakanlık, etkisiz hale getirilen diğer teröristin ise örgütte sabotajcı olarak faaliyet gösteren 'Nidal' kod adlı Ahmet Akman olduğunu bildirdi. Açıklamada, "Teröristin, 2018 yılında Hakkâri/Yüksekova/Çobanpınar köyü yolunda Polis Özel Harekata ait zırhlı aracın geçişi esnasında düzenlenen ve 1 Özel Harekat Polisinin şehit olduğu, 10 Özel Harekat Polisinin yaralandığı EYP'li saldırının failleri arasında olduğu tespit edildi" ifadelerine yer verildi.