Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 24.08.2020 23:57
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.08.2020 00:13
ABONE OL

Başkan Erdoğan’ın yaşanacaklara dair açıklamaları basınını tedirgin etti

Başkan ’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı flaş açıklamalar basınında çok büyük ses getirdi. Uyarılar, basınında manşet olarak verildi. A Haber muhabiri Manolis Kostidis Atina'daki sıcak gelişmeleri canlı yayında açıkladı.

Başkan Erdoğan, bugün kritik Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından Doğu Akdeniz cephesinde yaşananlar ve yaşanacaklarla ilgili keskin ve atak plânlarını açıkladı.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN BU SÖZLERİ SONRASI TUTUŞTULAR: ORUÇ REİS ÇOK DAHA KARARLI HAREKET EDECEKTİR"

Oruç Reis gemisiyle yürütülen sismik araştırmalarla ilgili Navtex adı verilen duyurunun süresinin 27 Ağustos'a kadar uzatıldığını anımsatan Başkan Erdoğan, "Nokta mı, virgül mü? Buraya ben şimdi bir virgül koyayım. Çünkü bundan sonrası da bunun var. Türkiye'nin Uluslararası Denizcilik Örgütü kurallarına uygun şekilde yürüttüğü bu faaliyetlere karşılık Yunanistan yetkisiz şekilde ve şımarıkça bir edayla kendi Navtex mesajını yayınlamıştır. Her şeyden önce Yunanistan'ın bölgede böyle bir Navtex ilanına hakkı yoktur. Yapılan bu açıklama bölgede bulunan tüm gemilerin kıyı ve seyir emniyetini tehlikeye atan bir şımarıklıktır. Uluslararası hukukta, iyi niyete, komşuluk ilişkilerine aykırı bu tutumuyla Yunanistan kendi kendini içinden çıkamayacağı bir kaosun içine atmıştır. Bundan sonra bölgede yaşanabilecek her olumsuzluğun tek müsebbibi Yunanistan, tek zarar gören de yine bu ülkenin kendisi olacaktır.

"YUNANİSTAN'I TÜRK DONANMASININ ÖNÜNE ATANLARIN..."

Yunanistan'ı Türk donanmasının önüne atanların, yarın yaşanacak bir sıkıntıda asla ortada gözükmeyeceklerini bizim kadar Yunanlı komşularımızın da bilmesinde fayda mülahaza ediyorum. Türkiye, ne Oruç Reis gemimizin ne ona refakat eden donanma unsurlarımızın faaliyetlerinden en küçük bir geri adım atmayacaktır. Tam tersine bu bölgede hakkını ve hukukunu koruma konusunda çok daha kararlı hareket edecektir. Bundan sonrasını düşünecek ve ortaya çıkacak sonuçlara katlanacaklar, Navtex ilan ettiğimiz bölgede karşımıza çıkacak olanlardır." ifadelerini kullandı.