Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 16.07.2020 15:27
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.07.2020 15:27
ABONE OL

yüzdelik dilimler! 2020 belli oldu mu?

yüzdelik dilimler açıklandı mı? 2020 LGS sonuçları açıklandı ve gözler lise taban puanlarına çevrildi. Tercih yapacak öğrenciler illerinde bulunan en iyi liseleri tercih etmek istiyor. Peki, yüzdelik dilimler nasıl? 2020 LGS Balıkesir lise puanları belli oldu mu? İllere göre liselerin puanları MEB tarafından açıklanacak kontenjanla duyurulacak.

Balıkesir lise taban puanları yüzdelik dilimler! 2020 Balıkesir lise puanları belli oldu mu?

Balıkesir lise puanları 2020! Balıkesir lise taban puanları yüzdelik dilimler Balıkesir'de yaşayan öğrenciler tarafından sorgulanıyor. LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Balıkesir lise puanları araştırılıyor. Geçtiğimiz ay yapılan Liselere Geçiş Sınavı'na giriş yapan milyonlarca öğrenci aldığı puanları öğrendi. Öğrenciler ve ailelerin şimdi de merak ettiği konulardan birisi lise taban puanları ve yüzdelik dilimler oldu. Peki, Balıkesir lise taban puanları yüzdelik dilimler nasıl? İşte detaylar…

BALIKESİR LİSE TABAN PUANLARI YÜZDELİK DİLİMLER!

Balıkesir lise taban puanları henüz duyurulmadı. Puanlar duyurulduğu takdirde haberimizden öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak MEB'in hazırladığı LGS tercih robotuna ulaşabilirsiniz.

2019 LİSE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LGS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir.

YÜZDELİK DİLİM HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sıvvan koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

YÜZDELİK DİLİM NEDİR ?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye'de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde % 8 giren bir öğrenci 1 300 000 (LGS'ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 000. olmuştur. Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

E-OKUL LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Liselere geçiş sistemi tercihinde birinci adım yerleştirme. e okul sistemi üzerinden MEB'in internet sitesine girdiğinizde sistem size önce yerel yerleştirme butonunu açacak ve yerel yerleştirme için tercihlerinizi tamamlamadan sınavla öğrenci alan okullar için tercih işlemlerini başlatmayacak.

Yerel yerleştirme yaparken dikkat etmeniz gerekenler; Yerel yerleştirmede en çok 5 okul tercih edebilirsiniz. Aynı okul türünden en fazla üç okula yer verebilirsiniz. Örneğin; en çok 3 Anadolu Lisesi ya da Meslek Lisesi veya Anadolu İmam Hatip Lisesi yazabilirsiniz. Diğer iki okul ayrı türde olabileceği gibi farklı okul türlerinden de olabilir.

Yerel yerleştirme tercih butonu açıldığında; "Yeşil" renkteki okullar kendi kayıt bölgenizi, *Mavi renkteki okullar sizin kayıt bölgenize komşu bölgedeki okulları, *Kırmızı renkteki okullar diğer kayıt alanındaki okulları ifade edecektir. Yerleşme ihtimalinizin en yüksek olduğu okul "yeşil" renkle belirtilmiş okul olacaktır. Yerel yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra merkezi yerleştirme tercih işlemlerine başlayabilirsiniz.