Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 15.07.2020 12:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.07.2020 14:50
ABONE OL

Başkan Erdoğan'dan Gazi Meclis'te önemli açıklamalar: Güçleri yetseydi tüm yöneticileri katledeceklerdi

Son dakika haberine göre Başkan , törenleri kapsamında 'ye geldi. Erdoğan, 15 Temmuz gecesi bombanın düştüğü alana karanfil bıraktı. Başkan Erdoğan, burada önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşmasında "Bu meclis masa başında değil, savaş meydanında kurulmuş bir meclistir. Bu meclis sadece düşmanla değil ihanetle de mücadele ederek zafere yürümüş bir meclistir." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Güçleri yetseydi seçilmiş tüm yöneticilerini katletmekten çekinmeyeceklerine emin olunuz." açıklamasında bulundu. "15 Temmuz asla sıradan bir darbe girişimi değildir." diyen Erdoğan, "Arkasında çok büyük hesapların olduğu, tarihi bir kırılma noktasıdır." dedi.

Başkan , 'un asla sıradan bir darbe girişimi olmadığını, arkasında çok büyük hesapların bulunduğu tarihi bir kırılma noktası olduğunu söyledi. Erdoğan, "Malazgirt'te ne olmuşsa 15 Temmuz'da o olmuştur, Kosova'da, Niğbolu'da, İstanbul'un fethinde, Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde ne olmuşsa 15 Temmuz'da o olmuştur. Her kim 15 Temmuz'u küçümsemeye, itibarsızlaştırmaya çalışıyorsa, bilin ki amacı bu derin tarihi anlamı gölgelemek, gözden kaçırmaktır" dedi.Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde () düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni'ne Başkan Erdoğan'ın yanında TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve milletvekilleri katıldı. TBMM 15 Temmuz Anıtı'na karanfil bırakan Başkan Erdoğan, 15 Temmuz şehitlerine rahmet diledi. Erdoğan, 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü hainlerin TBMM'yi özellikle hedef almasının rastgele bir tercih olmadığını belirtti.

Erdoğan "Bu Meclis masa başında değil, savaş meydanında kurulmuş bir meclistir. İhanetle de mücadele ederek zafere yürümüştür. Ülkemizde her sıkıntılı dönemin ardından milletimizi yeniden ayağa kaldıran meclistir. Bu Meclis, mayası bağımsızlık ateşiyle yoğurulmuş bir meclistir. Bu Meclis tarihe gömülmek istenen 700 yıllık bir cihan devletinden genç bir cumhuriyet çıkartarak milletimizin ayağına takılmak istenen prangayı kırıp atan meclistir. Dünyada 'gazi' unvanını bu kadar hak eden ve hakkıyla taşıyan başka bir meclis bilmiyorum. Gerektiğinde gövdesini ona siper eden bir başka millet de bilmiyorum. Rabbime böyle bir milletin ferdi olduğum için hamdediyorum" diye konuştu.

'GÜÇLERİ YETSEYDİ SEÇİLMİŞ YÖNETİCİLERİ KATLEDECEKLERDİ'
Başkan Erdoğan, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Özel Harekat Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve TBMM'ye bombalar yağdıran darbecilerin ne yaptıklarını gayet iyi bildiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Ankara'nın, İstanbul'un caddelerinde önlerine gelen herkesi ezip geçerek ilerleyen darbeciler yaptıkları işin şuurundaydılar. Bilerek kan döküyor, can alıyorlardı. Güçleri yetseydi bu Meclis'i taş üstünde taş bırakmayacak şekilde yıkmaktan çekinmeyeceklerine emin olunuz. Güçleri yetseydi seçilmiş tüm yöneticilerini katletmekten çekinmeyeceklerine emin olunuz.

Eğer güçleri yetseydi ülkenin cumhurbaşkanı başta olmak üzere, başbakanı, seçilmiş yöneticilerini katletmekten çekinmeyeceklerine emin olunuz. Eğer güçleri yetseydi, kendileri gibi düşünmeyen milletimizin her bir ferdine hayatı zehretmekten çekinmeyeceklerine emin olunuz. 15 Temmuz bu topraklarda yaşadığımız 'varlık-yokluk' mücadeleleri zincirinin en son halkasıdır. 15 Temmuz'da ülkemizin dört bir yanında milyonlarca kahraman ortaya çıkmıştır."

'15 TEMMUZ BİR KIRILMA NOKTASIDIR'
Başkan Erdoğan, 15 Temmuz'un asla sıradan bir darbe girişimi olmadığını, arkasında çok büyük hesapların bulunduğu tarihi bir kırılma noktası olduğunu bildirerek şöyle konuştu:

"Malazgirt'te ne olmuşsa, 15 Temmuz'da o olmuştur, Kosova'da, Niğbolu'da, İstanbul'un fethinde, Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde ne olmuşsa 15 Temmuz'da o olmuştur. Her kim 15 Temmuz'u küçümsemeye, itibarsızlaştırmaya çalışıyorsa bilin ki amacı bu derin tarihi anlamı gölgelemek, gözden kaçırmaktır. O gece burada darbecilere meydan okuyan milletvekillerimiz tek başına 15 Temmuz'u tarihin en önemli destanlarından biri yapmaya yeterlidir. Örgütün sinsi yapısı nedeniyle, tespitlerimizi somutlaştırmakta ve etkili tedbir almakta zorlanıyorduk. Örgütün kendini pervasızca belli ettiği yer 17-25 Aralık Emniyet-Yargı darbe girişimidir. Bu tarihten itibaren FETÖ'nün saldırıları ve ihanetleri artmıştır. FETÖ'nün asıl büyük hamlesi ise 15 Temmuz'da gelmiştir. Yüce Meclis o gece milletimizin iman dolu göğsünün çelikleşmiş serhaddi olarak, görev yaparak darbecilerin bozgununu hızlandırmıştır. FETÖ hücrelerinin hızla tasfiyesiyle Türkiye her alanda yepyeni ufuklara kavuşmuş, yepyeni hamleler içine girmiştir."'GÖRÜŞ AYRILIKLARI MAKBULÜMÜZDÜR'
Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni hayata geçirmenin bu Meclis'e nasip olduğunu vurgulayarak, "Tarihimizin en büyük yönetim reformunu hayata geçirmek bu meclise nasip olmuştur. Milli iradenin tecelligahı olan meclisimiz, aynı zamanda bir olma, iri olma, diri olma irademizin de zirvesidir. Onun için tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet hep birlikte önce Türkiye dediğimiz sürece bu meclisin çatısı altındaki görüş ayrılıklarının hepsi makbulümüzdür. TBMM ülkemizdeki 83 milyon vatandaşımızla birlikte umut kapısıdır. Aldığımız her karar, sarf ettiğimiz her söz çarpan etkisiyle geniş bir coğrafyaya yayılmaktadır. Meclisiyle, diplomasisiyle, alt yapısıyla hem kendimiz hem dostlarımız için güçlü ve kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz"'DEĞİŞİM SÜRECİNİ BAŞARIYLA YÖNETMEK MECBURİYETİNDEYİZ'
Başkan Erdoğan, kartların yeniden karıldığı, sancılı olduğu kadar kritik bir döneme girildiğini kaydederek, "Türkiye bu sürecin tam merkezinde yer alıyor. Salgın sonrası yeniden şekilleneceği anlaşılan dünya düzeninde hak ettiğimiz yeri almalıyız. Bu değişim sürecini başarıyla yönetmek mecburiyetindeyiz. Sadece kendimiz için değil, tüm komşularımız, yüz milyonlarca kardeşlerimiz için sağlam durmak zorundayız.Kimsenin bizi hedeflerimizden koparmasına, büyük ve güçlü Türkiye idealimizden vazgeçirmesine müsaade edemeyiz. Ne sebeple olursa olsun, hiçbir gücün demokrasimizin ayağına yeni prangalar vurmasına göz yumamayız. Yalan, istismar ve gerilim siyasetini kapımıza asla yaklaştırmadık, yaklaştırmıyoruz ve yaklaştırmayacağız" dedi.'TÜRKİYE'Yİ AYDINLIK YARINLARA BİRLİKTE TAŞIYALIM'
Erdoğan, 15 Temmuz'un 4'üncü yıl dönümünde, o büyük destanın sene-i devriyesinde samimi bir çağrıda bulunmak istediğini vurgulayarak, "Yüce Meclis'in çatısı altında görev yapan, kalbi millet ve memleket sevdasıyla yanıp tutuşan herkesi büyük ve güçlü Türkiye davamıza destek olmaya davet ediyorum. Gelin şehitlerimizin emanetine hep birlikte sahip çıkalım. Gelin bu ülkeyi 2023 hedeflerine birlikte ulaştıralım. Gelin, 2023 ve 2071 vizyonumuzu beraber inşa edelim. Gelin Türkiye'yi, aydınlık yarınlara hep birlikte taşıyalım" ifadelerini kullandı.


TBMM BAŞKANI ŞENTOP'TAN AÇIKLAMA
Törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, '15 Temmuz gecesi işbirlikçi çetenin hedeflerinden birisi bu Gazi Meclis olmuştur. Bu milli merkez düşürülürse işlerinin kolay olacağını düşündü. Gazi Meclis'in şerefli mensupları milli iradeyi şereflice savunmuşlardır. Dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman başta olmak üzere tüm milletvekillerimizi tebrik ediyorum. Milletimiz hayırla yad edecektir' dedi.

TBMM Başkanı Şentop'un açıklamaları şöyle;

Türkiye'ye yönelik en kanlı teşebbüslerden biri olan milletimizin kararlılığı ve cumhurbaşkanımızın liderliğiyle mağlup edilen 15 temmuz işgal girişiminin 4'üncü yıl dönümünde hain çetenin hedef alındığı Gazi Meclis'te bir aradayız. Evvela ifade etmeliyim ki biz bir matem töreni için burada değiliz. Burada bir araya gelişimizin manası, 15 Temmuz'a geçit vermeyen kararlılığın hala diri olduğunu ilan etmektir.

Arkamda gördüğünüz anıt, kökü dışarda bir ihanet şebekesinin yaktığı zulüm ateşini kanlarıyla söndüren kahramanlarımızın anısına dikilmiştir. 100'üncü yılını iftiharla kutladığımız Yüce Meclis, bir milli merkezdir. İkincisi 15 temmuz gecesi ortaya çıkan ihanet çetesinin ana hedeflerinden birisi de Yüce Meclis olmuştur. Hainin hesabı tutmadı. O gece bu Yüce Meclis'te, az ileride millet direnirken, emniyet genel müdürlüğünün önünde hainlere geçit vermezken gazi Meclis'in şerefli mensupları milli iradeyi kahramanca savunmuşlardır.

Milletle el ele direnen başta dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman olmak üzere bütün milletvekillerimizi tebrik ediyorum. Son Başbakanımız sayın Binali Yıldırım'ı da şükranla anıyorum.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN 15 TEMMUZ PROGRAMI
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda şehit aileleri ile yemekte bir araya gelecek, 15 Temmuz Millete Sesleniş konuşması yapacak.