Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 04.07.2020 14:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.07.2020 14:59
ABONE OL

ne zaman açıklanacak? 2020 bu hafta açıklanır mı?

2020 sınavına giren öğrenciler tarafından sorgulanıyor. ne zaman açıklanacak? Üniversiteli olmak isteyen milyonlarca öğrencinin giriş yaptığı YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merakla bekleniyor. 27-28 tarihlerinde yapılan YKS TYT AYT ve YDT sınavlarının ardından YKS sınav sonuçları arama motorlarında araştırılıyor. ÖSYM tarafından yapılacak duyurular yoğun şekilde sorgulanıyor.

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS sınav sonuçları bu hafta açıklanır mı?

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS sınav sonuçları hakkında yoğun şekilde araştırma yapılıyor. 27-28 Haziran tarihlerinde yapılan YKS sınavlarının sonuçları merakla bekleniyor. TYT AYT YDT oturumları şeklinde yapılan YKS sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM'nin YKS sınav takvimi merak ediliyor. YÖK yaptığı açıklamada sadece bu yılla sınırlı kalmak şartıyla Temel Yeterlilik Testi (TYT) baraj puanının 150, Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testinde (YDT) baraj puanının 170'e düşürüldüğünü açıklamıştı. İşte YKS sonuçları hakkında merak edilen bilgiler!

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından açıklanan sınav kılavuzuna göre YKS sonuçları 28 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

* TYT'de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.

* A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacaktır.

* AYT ve YDT'de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D).Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır.TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150'nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT'ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacaktır.

* A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SÖZ, EA, DİL puanları oluşturulacaktır. Ağırlıklı puanlar, SAY, SÖZ, EA, DİL puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının %20'si oranında ham puan alan adayların 180 SAY, SÖZ, EA, DİL puanı almaları sağlanacaktır.

* Ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), TYTSosyalBilimler Testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine Felsefe alanından 5 soru cevaplandıracaklardır. Bu doğrultuda; TYT Sosyal Bilimler Testinde toplam 25 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 25 cevap alanı bulunacaktır. Tüm adaylar, ilk 15 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır.