Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.07.2020 12:51
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.07.2020 12:51
ABONE OL

? ÖSYM 2020 için tarih verdi!

İyi bir üniversite hayali kuran adaylar 27-28 Haziran’da gerçekleşen sınavına katıldı. Sonrasında ise adayların gözü kulağı ÖSYM’den gelecek habere çevrildi. Peki ? Üniversite sınavının soru ve cevapları da sınav bitimi sonrasında yayınlanmıştı ve adaylar kontrollerini yaparak, işlemiyle uğraşmıştı. ÖSYM 2020 için tarih verdi. Bu sayede milyonlarca kişinin merak ettiği tarih belirlenmiş oldu. İşte tüm detaylar…

YKS ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2020 YKS sınav sonuçları için tarih verdi!

YKS ne zaman açıklanacak? Sorusunun yanıtı gündemde milyonlarca öğrenci tarafından araştırılmaya devam ediyor. Hayalini kurduğu üniversiteye girebilmek için canla başla çalışan ve sınavda ter döken adaylar ÖSYM'nin 2020 YKS sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacağını merak ediyor. 27-28 Haziran'da yapılan YKS için beklenen tarih verildi, üniversite sınavının açıklanacağı günden önce puan hesaplama işlemleri de yapılmaya başlandı.

YKS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YKS NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sınav sonuçları, 28 temmuz 2020'de açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.
Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.
Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

TYT'de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.