Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 13.06.2020 10:02
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.06.2020 10:02
ABONE OL

kimdir? Hamza Yerlikaya nereli, kaç yaşında, hayatı!

kimdir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı olarak görev yapan Hamza Yerlikaya nereli, kaç yaşında, hayatı nasıl gibi sorulara yanıt aranıyor. 2018 yılından bu yana Gençlik ve Spor Bakanlığı Yardımcılığını üstlenen Hamza Yerlikaya, güreş sporunda sergilediği uluslararası başarılarla dünyaya damga vurmuştu. 1996 yılında Atlanta Olimpiyat Oyunları'nda elde ettiği altın madalyanın ardından 1997 yılında kendisine 'Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası' verilmişti.

Hamza Yerlikaya kimdir? Hamza Yerlikaya nereli, kaç yaşında, hayatı!

Hamza Yerlikaya kimdir? Hamza Yerlikaya nereli, kaç yaşında? Son günlerin yeniden gündeme gelen isimlerinden birisi olan Hamza Yerlikaya kimdir sorusuna yanıt aranıyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Hamza Yerlikaya, Türk spor tarihine güreş alanındaki başarılarıyla damga vurmuştu. Türkiye'yi uluslararası alanlarda başarıyla temsil eden Yerlikaya, daha sonra devlet kadrolarında görev almıştı.

Hamza Yerlikaya kimdir? Hamza Yerlikaya nereli, kaç yaşında, hayatı!

Aslen Sivaslı olan Hamza Yerlikaya, 3 Haziran 1976'da İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun olan Yerlikaya, Sakarya Üniversitesi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

17 yaşında büyükler kategorisinde dünya şampiyonu olarak dönemin Dünya Güreş Federasyonu (FILA) tarafından 'Asrın Güreşçisi' unvanına layık görülen Hamza Yerlikaya, sporculuk kariyerinde büyükler kategorisinde 2 Olimpiyat, 3 Dünya ve 8 Avrupa şampiyonluğu kazandı.

Hamza Yerlikaya kimdir? Hamza Yerlikaya nereli, kaç yaşında, hayatı!

1996 yılında Atlanta Olimpiyat Oyunları'nda elde ettiği altın madalyanın ardından 1997 yılında kendisine 'Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası' verilen Yerlikaya, 2007 yılında spor hayatını noktaladı.