Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 08.06.2020 22:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 09.06.2020 01:03
ABONE OL

Başkan Erdoğan 'daki son durumu değerlendirdi! " her an sürecin dışına atılabilir"

Başkan Erdoğan, 'da darbeci 'e karşı kazanılan zaferi değerlendirdi. Bugün Başkanı ile yaptığı görüşmede Libya konusunun 1.derece önem arz ettiğini aktaran Erdoğan, ''Birçok yer geri alındı. En hayatı yerler kurtarıldı. 'a dayana kuzeydeki bir koridor tamamen Serrac'ın kontrolü altına girmiş oldu. Hafter'i çılgına çevirdi. Şimdi Sirte'yi alma çalışmaları var. Bu bölgeler petrol kuyularının olduğu bölgeler. Burada deniz tarafında da doğalgaz kuyuları söz konusu buralar da çok büyük önem arz ediyor. Petrol kuyularının olduğu bölgeler de önem arz ediyor ve 'yı rahatsız ediyor.'' ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Hafter her an sürecin dışına atılabilir." ifadelerini kullandı.

Başkan , meşru hükümetinin darbeci 'e karşı kazandığı zaferi değerlendirdi.

Başkanı 'la yaptığı görüşmede Libya meselesinin çok büyük önem arz ettiğini aktaran Erdoğan, petrol kuyularının olduğu bölgelerin geri alınmasının 'yı rahatsız ettiğini açıkladı.

Başkan Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:
Bölgedeki gelişmelerle ilgili Trump ile bir görüşme yaptık. Akşam saatlerinde yapılan görüşmede 1. derece Libya konusu önem arz ediyordu. Onlar Libya'daki gelişmeleri merak ediyorlardı. Bizim Libya'daki başarımızı söylediler. Son durumu sordular bizde tüm gelişmeleri anlattık. Şuanda Türkiye burada BM'nin tanıdığı Serrac'ın destekçisi. Ama karşıda darbeci bir Hafter var. Darbeci Hafter'le kim yer alıyorsa alsın karşısındayız. Birçok yer geri alındı. En hayatı yerler kurtarıldı. 'a dayana kuzeydeki bir koridor tamamen Serrac'ın kontrolü altına girmiş oldu. Hafter'i çılgına çevirdi. Şimdi daha da genişleyerek onlar kaçıyor Serrac ve ekipleri kovalıyor. Şimdi Sirte'yi alma çalışmaları var.

"RUSYA'YI RAHATSIZ EDİYOR"
Bu bölgeler petrol kuyularının olduğu bölgeler. Burada deniz tarafında da doğalgaz kuyuları söz konusu buralar da çok büyük önem arz ediyor. Petrol kuyularının olduğu bölgeler de önem arz ediyor ve Rusya'yı rahatsız ediyor.

"ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYABİLİR"
Bu akşam yaptığımız görüşmeden sonra ABD-Türkiye arasındaki süreçle ilgili yeni bir dönem başlayabilir. Yaptığımız görüşmede bazı mutabakatlarımız oldu. Putin ile de görüşmem gerekecek. Bu görüşmelerde Kahire zirvesine Rusya'nın farklı bir şekilde katılması, , Ürdün ve Fransa'nın orada yer alması bizi üzen süreç oldu. Rusya'nın orada olması hepsinden öteydi. Bizim orada askerimiz yok demişlerdi. 19'dan fazla askeri uçakları var. Böyle bir durum söz konusu. Kendileriyle bunları konuştuktan sonra ne gibi bir adımlar atarız planlamasını yaparız diye bir düşüncem var. Hafter her an sürecin dışına atılabilir.