Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 07.06.2020 11:08
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.06.2020 11:08
ABONE OL

? ?

Okula giden milyonlarca çocuğu yakından ilgilen bir haber Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Son dakika habere göre 1. ve 8. sınıf aşılama takviminde değişiklik yapıldı ve konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı, 81 ilin sağlık müdürlüğüne yazı gönderdi. Milyonlarca ebeveyn çocuklarına hangi aşıların ne zaman ve nerede vurulacağını merak ederek araştırmaya başladı. Peki ?

Sağlık Bakanlığı 1. ve 8. sınıf aşıları ne zaman yapılacak? İlkokul aşıları nerede yapılacak?

Corona virüs ile mücadele kapsamında önlemler alınan ülkemizde aileler ilkokula giden çocuklarının aşılarının nerede ve nasıl olacağını merak ediyordu. Sağlık Bakanlığı önlemini aldı ve 1. ve 8. sınıf aşıları ile ilgili takvim değişikliği yaptı. Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyesi ile birlikte verilen karara göre 1. ve 8. sınıf aşılarının nasıl yapılacağı belli oldu. İşte ilkokul aşıları ile ilgili merak edilenler…

1. VE 8. SINIF AŞILARI NE ZAMAN VE NEREDE YAPILACAK?

Sağlık Bakanlığı 1. ve 8. sınıf okul aşılamalarının, aile hekimliği birimlerde uygulanmasına karar verdi. Yeni uygulama 1 Temmuz'dan itibaren yapılacak.

1. VE 8. SINIF AŞILARI HANGİLERİDİR?

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ilköğretim 1 ve 8'inci sınıf okul çağı aşılamalarının, Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyesi doğrultusunda 3 Haziran 2020 tarihinde değiştirilerek Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanmasına karar verildiği bildirildi. İlköğretim 1'inci sınıfta KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısının 2'nci dozu ve DaBT-İPA (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci) aşısının pekiştirme dozu, 8'inci sınıfta da Td (Tetanoz, Difteri) aşısının pekiştirme dozunun uygulandığı anımsatılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan değişiklikle ilköğretim 1'inci sınıfta okullarda uygulanan KKK ve DaBT-İPA aşıları, 1 Temmuz 2016 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 48'inci ayına girmiş olan tüm çocuklara Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanacak. İlköğretim 8'inci sınıfta okullarda uygulanan Td aşısı 1 Temmuz 2007 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 13 yaşına (156.ay) girmiş olan tüm çocuklara Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanacak. 1 Temmuz 2016 tarihinden önce doğmuş ve halen ilköğretime başlamamış olan çocukların KKK ikinci dozu ve DaBT-İPA aşısı 2020-2021, 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemlerinde yine okullarda uygulanacak."

Açıklamada, ebeveynlerin, çocuklarının aşılanma bilgilerini aile hekimlerine başvurarak kayıtlardan ve aşı kartlarından takip etmeleri, çocukların aşılanma zamanı geldiğinde gecikmeksizin aile hekimliği birimlerine başvurmaları gerektiği belirtildi.