Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.05.2020 13:19
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.05.2020 22:04
ABONE OL

Son dakika: Vakfı üzerinden a geçit yok! Saldırgan işte böyle yakalandı

Son dakika haberi... Sözcüsü , İstanbul'da iki ye yönelik saldırı ve Vakfı'na ölüm tehdidi gönderilmesiyle ilgili, "Bu lara müsaade etmeyiz. Kursaklarında kalır. Camileri, kiliseleri, havraları hedef alan; vakıfları, dernekleri, vatandaşlarımızı tehdit etmeye kalkan provokasyonlar Türkiye düşmanlığıdır." ifadelerini kullandı. Bakan Soylu ise "Kuzguncuk’ta kilisenin haçını kıran provokatör 24 saatte, Hrant Dink Vakfı’na tehdit maili atan provokatör hemen yakalandı." açıklamasında bulundu. Takvim.com.tr, provokasyona imza atan şahsa ait detaylara ve yakalanma anına ait görüntülere ulaştı.

Sözcüsü , saldırıları ve Vakfı'na yönelik tehdide ilişkin bir açıklama yaptı.

hesabından yaptığı açıklamada Çelik, şunları kaydetti:

"Bu provokasyonlara müsaade etmeyiz. Kursaklarında kalır. Camileri, kiliseleri, havraları hedef alan; vakıfları, dernekleri, vatandaşlarımızı tehdit etmeye kalkan provokasyonlar Türkiye düşmanlığıdır. Bunların maşaları çeşitlidir ama arkasındaki odaklar aynıdır.

Ülkemizin ve insanımızın kötülüğünü isteyenler, farklılıklarımızı fay hattı zannederek bunları tetiklemeye çalışır. Ama her seferinde fay hattı zannettiklerinin kardeşlik köprülerimiz olduğunu öğrenir.Bu ülkede herkes birinci sınıf vatandaştır. Biriz, beraberiz. Vatandaşlarımız içindeki farklı grupları tehdit edenlerin ortak özelliğinin Türkiye düşmanlığı olduğunu tarihimizden çok iyi biliyoruz. Kullandıkları maşalar değişir bunlar değişmez. Ama artık bu topraklarda operasyon yapamazlar. Türkiye'de provokasyon mevsimi kapanalı çok oldu"BAKAN SOYLU AÇIKLADI: YAKALANDILAR!
Konuya ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kuzguncuk'ta kilisenin haçını kıran provokatör 24 saatte, Hrant Dink Vakfı'na tehdit maili atan provokatör hemen yakalandı Provokasyona izin vermeyiz! Türk Polisine güvenin" ifadelerini kullandı.(Şahsın yakalanma anı)

TAKVİM.COM.TR ÖZEL DETAYLARA ULAŞTI!
Takvim.com.tr'nin ulaştığı özel detaylara göre, İstihbarat Başkanlığı tarafından yapılan çalışmada; 27-28/05/2020 tarihlerinde Hrant Dink Vakfı'na ates82299@gmail.com e-posta adresinden "Bir gece ansızın geleceğiz, orayı başınıza yıkacağız, ya terk edersiniz ya da ölürsünüz bu kadarını söyleleyim, bu sefer Rakel Dink ve o avukatı ölecek" şeklinde e-posta gönderildiği öğrenildi.

Bahse konu e-posta adresinin Konya/Selçuklu'da ikamet eden Hüseyin ATEŞ tarafından kullanıldığı istihbar edildi ilgili birimlerle koordine kuruldu.

Konya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından bahse konu şahıs ikametinde yakalandı.

VAKIF AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Hrant Dink Vakfı, 27-28 Mayıs tarihlerinde e-mail yoluyla yazılı ölüm tehdidi aldıklarını duyurdu. Vakfın Twitter hesabından yapılan açıklamada ölüm tehditlerinin Şişli Emniyet Müdürlüğü'ne ve İstanbul Valiliği'ne bildirildiği belirtildi.

Açıklamada "Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de resmi kurumların bilgisi dahilinde ve herkesin gözü önünde" katledildiği hatırlatılarak "Hrant Dink Vakfı'nı 'kardeş masalları' anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink'i ve avukatlarımızı ölümle tehdit ediyor" denildi.

Irkçı, ayrımcı ve nefret dilinin bu yaklaşımları cesaretlendireceği belirtilen açıklamada "2007'den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye'ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak, tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz" denildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink Vakfı'na yönelik tehdit içeren elektronik posta ile ilgili resen soruşturma başlattı. Başsavcılık soruşturma kapsamında Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğüne konuyla ilgili talimat yazısı gönderdi.

Yazıda, söz konusu tehdit olayına ilişkin gereken tüm araştırmanın titizlikle yürütülerek şüpheli veya şüphelilerin tespitine çalışılması ve suç ihbarında bahsi geçen elektronik postanın ekran görüntüleri ile birlikte temin edilerek, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince de ilgili elektronik postanın incelenmesi talimatı verildi.

Savcılığın yazısında, ayrıca şüphelilerin kimlik tespitine çalışılması ile söz konusu elektronik postanın ekran görüntülerinin tahkikat evrakına eklenilmesi istendi.

Tehdide maruz kaldığı iddia olunan vakfın yöneticileri veya mütevelli heyetinin müşteki sıfatıyla ifadelerine başvurulması istenen yazıda, olaya ilişkin gereken araştırmanın kapsamlı bir şekilde yapılabilmesi için güvenlik büro ve terör büro ile irtibatlı bir şekilde olayın araştırılarak muhtemel şüpheli şahısların arşiv kaynakları üzerinden araştırılması talimatı iletildi.

Yazıda, şüphelilerin tespiti halinde ivedi bir şekilde başsavcılıktan talimat alınması da vurgulandı.

EGM'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Emniyet Genel Müdürlüğü, Konya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yaptığı operasyon hakkında şu açıklama yapıldı:

"27-28 Mayıs 2020 tarihlerinde Hrant Dink Vakfı'nın e-posta adresine "Bir gece ansızın geleceğiz, orayı başınıza yıkacağız, ya terk edersiniz ya da ölürsünüz bu kadarını söyleyim, bu sefer Rakel Dink ve o avukatı ölecek" şeklinde e-posta gönderildiği öğrenilmiştir.

Bahse konu e-posta adresinin Konya/Selçuklu'da ikamet eden H.A. tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. Konya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından şahıs gözaltına alınmış olup hakkında adli işlem başlatılmıştır.

Türk Polis Teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve güvenliği için suç ve suçlularla mücadelemizi her alanda 7/24 çalışma esasına göre sürdürmeye devam edeceğiz."