Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 31.03.2020 17:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.03.2020 18:08
ABONE OL

Yurtlarda karantinada olan vatandaşların tahliye süreçleri başladı! Sosyal mesafeyi hiçe saydılar!

İlk olarak Aralık ayında ’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve giderek yayılan yeni tip koronavirüs dünyayı etkisi altına aldı. koronavirüs tedbirleri kapsamında umreden ve yurtdışından gelen vatandaşları yurtlara yerleştirip karantinaya aldı. Vatandaşların yurtlardaki 14 günlük karantinalarının ardından sağlık kontrolü altında tahliyesi başladı. Ancak tahliye sırasında sevenleriyle buluşan vatandaşların sosyal mesafe kuralını hiçe saydığı görüldü.

Tahliye sırasında sosyal mesafeyi hiçe saydılar!

İlk olarak 'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve her geçen gün yayılan yeni tip koronavirüs dünyayı esir aldı. Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel salgın olarak ilan ettiği koronavirüs dünya genelinde 800 bini aşkın kişiye bulaştı. Damlacık yöntemi ile bulaşan koronavirüsten korunmak için sosyal mesafenin önemi vurgulandı.

koronavirüsle mücadele kapsamında umreden ve yurtdışından gelen vatandaşlarını öğrenci yurtlarına yerleştirdi.

Dezenfekte edilen yurtlarda kalan vatandaşlar her ihtimale karşı her gün sağlık kontrollerinden geçirildi. 14 günlük karantina süreçlerini bitiren vatandaşlar tek tek tahliye edilmeye başlandı.

Ancak tahliye sırasında gelen görüntüler şoke etti. Günlerdir 'nın ve uzmanların her fırsatta söylediği sosyal mesafe kuralı hiçe sayıldı.

Karantinadan çıkan vatandaşlar sevdiklerine sarılıp yan yana fotoğraflar çektiler.

SOSYAL MESAFE KORONAVİRÜSÜN BULAŞMAMASI İÇİN ÖNEMLİ!
1918 İspanyol gribi ve 2014 Ebola epidemisi gibi salgınlarda sosyal teması azaltmanın virüsün yayılma hızını azalttığına dair bilimsel veriler bulunuyor. Covid-19'un tam olarak nasıl yayıldığı bilinmiyor ama koronavirüs ailesindeki benzer virüslerin ağırlıklı olarak öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burundan çıkan damlacıkların yüzeylere ve insanların ellerine yapışması yoluyla bulaştığı biliniyor.