Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 25.03.2020 15:27
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.03.2020 15:31
ABONE OL

Son dakika: Corona virüse yakalanan sporcuların spor hayatı biter mi? açıkladı!

Son dakika haberleri... Aralık ayında 'de ortaya çıkan ve 6 kıtaya yayılan yeni tip corona virüsü dünyayı etkisi altına aldı. Şu ana kadar dğnya genelinde 20 bine yakın kişi hayatını kaybederken 400 bine yakın kişinin ise tedavi süreci devam ediyor. Yeni tip corona virüs sporcuları da vurdu. Bazı açıklamalarda corona virüse yakalanan sporcuların spor hayatlarının biteceği açıklandı. Peki corona virüse yakalanan sporcuların spor hayatı bitecek mi? , konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsüyle ilgili açıklamalar üst üste gelmeye devam ediyor. Corona virüsü belirtileri ülkemizde en çok merak edilen soru oldu. 2019'un Aralık ayından bu yana etkisini giderek arttıran corona virüsü Çin'de yayılım hızını azaltırken, İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde hızını artırıyor. Peki, corona virüsünün belirtileri neler? Corona virüsü nasıl anlaşılır, teşhis edilir? Corona virüse yakalanan sporcuların spor hayatı biter mi? İşte tüm detaylar...

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?
Corona virüsü, hayvanlarda yaygın olarak görülen bir virüs türü. Virüsün 4 alt türü var. Ender olarak hayvanlardan insanlara bulaşabiliyor. Hayvanlardan insanlara bulaştığında oluşan hastalığa "zoonoz" deniyor. Corona Virüsü'nün insandan insana bulaşabilen türünün ilk örnekleri 2003 yılında ortaya çıkan SARS ve 2012 yılında Suudi Arabistan'da ortaya çıkan MERS salgınlarında görüldü.

Şu anda gündemde olan tür ise SARS ve MERS salgınlarındaki türden farklı, daha önce tanımlanmamış yeni bir tür. Yeni ortaya çıkan bu Corona Virüsü türüne verilen isim "2019-nCoV". Hastalardan elde edilen numunelerdeki virüsün elektron mikroskobu ile çekilen ilk fotoğraf görüntüsü Çin Hastalıkları Kontrol ve Önleme Kurumu (CCDC) tarafından 27 Ocak'ta yayınladı. Fotoğrafta da görüldüğü üzere virüsün yüzeyinde onu kaplayan bir halka görülüyor. Bu kısım "taç" anlamına gelen "korona" kelimesi ile ifade ediliyor.

CORONA NASIL ÖLÜME NEDEN OLUYOR?
Virüs insanlara bulaştıktan sonra en sık akciğerlere yerleşiyor ve burada çoğalıyor. Virüs yeni olduğu için bağışıklık sistemimiz de virüsü tanımıyor ve karşı koymak için yetersiz kalıyor.

Bu durumda zatürre gelişiyor ve akciğerlerin kapasitesi sınırlandığı için hastalar solunum sıkıntısı çekmeye başlıyor. Enfeksiyonun giderek yayılması ile genellikle solunum yetmezliği ile hastalar kaybediliyor.

KORONAVİRÜSE YAKALANAN SPORCULARIN SPOR HAYATI BİTER Mİ?
Binlerce kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs salgını dünyaya hızla yayılmaya devam ederken, vaka sayısında da hızlı artış gözlemleniyor. Sık sık dünya medyasında yer alan ünlüler ve siyasetçiler de söz konusu Covid-19 adlı virüse yakalanarak evlerinde karantinaya çekiliyor. Kimileri yaptırdıkları testlerin pozitif çıktığını sosyal medya hesaplarından doğrudan halka duyuruyor, kimileri ise medya aracılığı ile bunu yapmayı tercih ediyor.

Aralarında Hollywood yıldızları, Türk siyasetçiler, NBA oyuncuları, AB yetkilileri, prensler, devlet başkanları ve teknik direktörler de bulunuyor.

Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden koronavirüs salgını, birçok sporcuyu da etkiledi.

Virüse yakalanan sporcuların yeniden kariyerlerine devam edip edemeyecekleri merak ediliyordu. Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Alpay Azap, bu soruya yanıt verdi.

"CİDDİ BİR HASAR BIRAKMAYACAKTIR"
Sporcularda koronavirüs salgını bulaşması sonrası kariyerlerine devam edip edememe sorusunu yanıtlayan Alpay Azap, "Ciddi bir hasar bırakmadığını biliyoruz. İyileşme dönemi 1-2 ayı da bulabilir. Taburcu olduktan sonra herhangi bir hasar kalmaksızın kişiler normal hayatlarına dönüyorlar. Sporcuların vücut kapasiteleri daha da gelişmiş olduğu için onların hasarsız iyileşme oranları çok daha yüksek" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.