Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.02.2020 14:38
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.02.2020 14:42
ABONE OL

Guardian yazdı: Coronavirüsünde karantina sırası banknotlara geldi

'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan , korkunç boyutlara ulaştı. İsim değiştirerek Kovid-19 olan Koronavirüs, dünyayı alarma geçirdi. İngiliz gazetesinde yer alan habere göre, Çinli yetkililer, ölümcül virüsün yayılmasını durdurmak için kullanılmış banknotları dezenfekte etmeye ve 14 gün boyunca karantinada tutmaya başladı.

Ölümcül coronavirüsü Çin anakarası başta olmak üzere dünya genelinde 69 bin insana bulaşmış durumda. Virüs kaynaklı semptomlara bağlı olarak yaşamını yitirenlerin sayısı ise bin 669'a yükseldi.

Japonya'nın Okahama limanına demirleyerek karantinaya alınan gemide ise 70 yolcuda daha coronavirüsü tespit edildi. 3 bin 500 kişilik geminin yolcuları günlerdir içeride kilitli. Gemide virüse yakalananların sayısı ise 365 oldu.

VİRÜSLE MÜCADELE BANKALARA SIÇRADI
İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Çinli yetkililer, ölümcül virüsün yayılmasını durdurmak için kullanılmış banknotları dezenfekte etmeye ve 14 gün boyunca karantinada tutmaya başladı.

Destelerce kullanılmış yuanı ultraviole ışık altında ya da yüksek ısıda tutan banka çalışanları, nakit paraları tekrar kullanıma sokmadan önce 14 gün boyunca karantinada tutuyor.

Haberin ardından sosyal medyada Çin'deki bir bankadan görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde çalışanların paraları nasıl dezenfekte ettiği ve ardından karantinaya aldığı gözler önüne seriliyor.

Yayılma hızı bir türlü yavaşlatılamayan coronavirüsü nedeniyle halka açık yerleri dezenfekte etmek ve insanlar arasındaki teması en aza indirmek Pekin hükümetinin eylem planının ilk unsuru olarak belirlenmiş vaziyette.

Coronavirüsü riski taşıyan bölgelerden gelen son dakika bilgilere göre, insanlar 'karantina'' adı altında evlerine asma kilitle kilitlenmeye başlandı.

Karantinadaki şehirlerde yaşayanlar pet şişeler ve kasklarla kendini korumaya çalışıyor. Virüse yakalanan kişi sayısındaki artış korkuturken, insanların bu hastalığa yakalanmamak için aldıkları önlemler de dikkat çekti. İşte Coronavirüsü ile savaşan ülkelerden kareler...

SAYDAM BARİKATLAR EŞLİĞİNDE YEMEK
Hong Kong'ta çekilen görüntüler, COVID-19 virüsüne karşı alınan önlemlerin gündelik yaşamı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seriyor. Hong Kong Kowloon bölgesinde bir restoranda çekilen bu karelerde insanlar yemeklerini dört yanı sarılı bir şekilde saydam bariyerler etrafında yiyor.

İNSANLARI EVLERİNE KİLİTLİYORLAR
Çin'den gelen yeni görüntüler COVID-19 salgınında vahim olayların yaşandığını gözler önüne seriyor. Sosyal medyada gündeme gelen görüntüler, yerel medyada yer alan raporları destekler nitelikte.

Çin'in Zhejiang şehrinden yeni ortaya çıkan görüntülerde, güvenlik görevlileri kapı kapı gezerek 'Buraya sizlerin fiziki karantina olduğunuzu duyurmaya geldik." ifadelerini kullanarak insanlara evlerinden çıkmamalarını söylüyor.

Ekipler ardından, apartman dairelerinin dış kapılarını kalın zincirler ve asma kilitlerle zincirliyor. Fiziki karantina ile ilgili daha fazla detay verilmesinin isteyen ev sahiplerine, "Fiziki karantina, şu anda sizleri kilitlemek" cevabı veriliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.