Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 05.02.2020 15:09
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 05.02.2020 15:18
ABONE OL

Evlat Nöbetindeki acılı anne isyan etti: Kızımı aramaya giden eşimi de öldürdüler!

’da çocukları tarafından kaçırılan acılı annelerin evlat nöbetleri devam ediyor. Acılı bekleyişin 156. Gününde 2015’ten bu yana kızından haber alamadığını söyleyen Nazime Aslan’ın katılmasıyla aile sayısı 81 oldu. Kızı Hatice’den 2015’ten bu yana haber alınamadığını söyleyen Nazime Aslan, eşinin de kızını ararken PKK tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Kızımı aramaya giden eşimi de öldürdüler!

, 21 Ağustos'ta kaybolan oğlu Mehmet'in 'liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyip, bir gün sonra partinin il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3'üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Hacire Akar'ın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akar'ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül'den itibaren HDP binası önünde oturma eylemine başladı.

5 AİLE, EVLADINA KAVUŞTU
Hacire Akar'ın oğlu Mehmet'in yanı sıra eyleme katılanlardan 'ın oğlu Cafer, Hüsniye- Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye ile 'ın torunu Halil İbrahim Kadran ve Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun Açan'ın terör örgütünden kaçarak, güvenlik güçlerine teslim olmasıyla oturma eylemi yapan ailelerden 5'i, evlatlarına kavuştu. Hatice Ceylan, Halime Kadran, Hüsniye- Hüseyin Kaya çifti ile Necla-Metin Açan çifti, diğer ailelere destek olmak için oturma eylemlerine devam ediyor. Aileler, oturma eylemini 156'ncı günde de sürdürdü.

'BABAN SENİN PEŞİNDEN GELMİŞTİ, ÖLDÜRDÜLER'
Şemdinli'de, 2015'te lise 1'inci sınıfa giderken, kaçırılan kızı 'ı geri getirmek için peşinden giden babası , 2 yıl önce PKK'lı teröristler tarafından öldürüldü. Kadir Aslan'ın eşi Nazime Aslan, bugün HDP binası önüne gelerek, oturma eylemine katıldı. Aile sayısı, 81'e çıkarken, Nazime Aslan, kızına teslim olması çağrıda bulunup, şunları söyledi:

"Kızım liseye gidiyordu. 15 yaşındaydı. 5 yıl önce götürüldü. 3'üncü yılda babası peşinden gitti. Kurtarmak istedi. Terör örgütü PKK, babasını Hakkari'de öldürdü. Ben kızımın geri gelmesini istiyorum. Bütün herkesin çocukları gelsin. Kızımın kaçıp gelmesini istiyorum. Irak'a da gittim. 'Senin kızını vereceğiz' dediler. Vermediler. Hiç haber alamadım. Kızımın, babasının öldürülüp öldürülmediğinden haberi var mı, bilmiyorum. Kızım; beni görüyorsan, beni duyuyorsan çık, gel. Senin babanı da öldürdüler. Bize haksızlık yaptılar. Kaç gel. Baban senin peşinden gelmişti."