Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 31.01.2020 10:37
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.01.2020 10:59
ABONE OL

Son dakika: Türk bayrağını yırtan alçak le ilgili flaş gelişme! Başsavcılık harekete geçti

Son dakika haberine göre , Türk bayrağını yırtan üyesi ırkçı Yunan milletvekili hakkında resen soruşturma başlattı.

Türk bayrağını yırtan alçakla ilgili flaş gelişme!

, 'de, Türk Bayrağını yırtan Yunanistan Milletvekili Loannis Lagos hakkında 'Türk Bayrağını alenen aşağılama' suçundan res'sen soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu tarafından Bürüksel'de gerçekleştirilen "Yunan Adalarında İnsani Durum" toplantısında Avrupa Parlamentosu üyesi ve Yunanistan Milletvekili Loannis Lagos'un Türk bayrağını yırttığı anımsatıldı. Açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Lagos hakkında "Türk bayrağını alenen aşağılama" suçundan resen soruşturma başlatıldığı belirtildi.

BAKAN GÜL "HAREKETE GEÇİLDİ" DEMİŞTİ
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yunan milletvekilinin Avrupa Parlamentosundaki (AP) bayrak provokasyonuna ilişkin, "Adli mercilerimiz Ioannis Lagos hakkında harekete geçmiştir." ifadesini kullandı.

Bakan Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Türk Bayrağını alenen aşağılayan kişi, bir ila üç yıl arası hapisle cezalandırılır. Adli mercilerimiz Ioannis Lagos hakkında harekete geçmiştir. Irkçılık karşıtlığını her fırsatta ifade eden uluslararası toplumu, hukukun gereği için işbirliğine davet ediyoruz.

Ayrıca Brüksel'de yaşayan vatandaşlarımızı da bu şovenist parlamenter hakkında yetkili makamlara suç duyurusunda bulunmaya, hukuki tepkilerini göstermeye davet ediyorum. Bayrağımıza hakaretin hem yurt dışında hem de ülkemizde soruşturulması yasal olarak mümkündür."

NE OLMUŞTU?
'de düzenlenen AP Genel Kurulu'nun "Yunan Adalarında İnsani Durum" başlıklı oturumunda bölgedeki göçmenlerin durumu ele alınırken Yunanistan'ın aşırı sağcı Partisi'nin eski üyesi bağımsız AP milletvekili Lagos bir hadsizlik örneği sergileyerek "Kimsenin burada Yunan vatandaşlarının durumunu konuştuğunu duymuyoruz. Herkes göçmenlerden bahsediyor, Yunan vatandaşlarının hakları ne olacak?" diyerek "Bir tarafta da var, her istediğini yapabiliyor. Ülkemize akın akın göçmen geliyor. İşte bu Türk Bayrağı, bununla ne yapılır, yırtıp atılır. Artık buna bir son vermeliyiz" demişti.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ YAĞDI

BAHÇELİ: BU NAMERTLİK SKANDAL ÖTESİDİR
MHP Lideri Bahçeli Avrupa Parlamentosunda (AP) Türk bayrağını yırtan ırkçı Yunan milletvekili 'a tepki göstererek, "Kalleş ve kirli elleriyle şerefli Türk bayrağını yırtmıştır. Bu namertlik skandal ötesidir, vahim bir provokasyondur." dedi.

ÇAVUŞOĞLU: AP'NİN BU PALYAÇO İÇİN GEREKENİ YAPSIN
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir. AP'nin de bu palyaço hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

ÇELİK: KENDİ KARAKTERSİZLİĞİNİ GÖSTERMİŞ
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de "AP, demokrasiyi geliştirmek yerine ırkçılara teslim olursa Avrupa değerlerini yok etmek isteyenlerin adresi haline gelir. Yunan ırkçı vekil sadece kendi karaktersizliğini göstermiş" diyerek sert tepki gösterdi.