Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.12.2019 10:49
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.12.2019 11:13
ABONE OL

Günaydın yazarından 'u eleştiren ve 'e gönderme: Alıştık bu linçlere!

Başkan Erdoğan, "Türk pop ve rock müziğinde kültürel kimliğin temsiline verdikleri önem ve kırk yılı aşkın süredir devam ettirdikleri müzik çizgilerindeki istikrar ve başarıları dolayısıyla" "Müzik" alanındaki ödüle layık görülen , ve 'dan oluşan grubuna ödülünü verdi. Grup üyelerinden Mazhar Alanson'un ödül töreni sırasındaki konuşması ise bazılarına adeta "dert" oldu. Alanson'un "Bunca yıldır çok ödül aldık. Maalesef taşınmalardan dolayı saklayamadım. Ama bu ödülü ömrümün sonuna kadar saklayacağım" sözleri sonrası sosyal medyada adeta linç kampanyası başlatıldı. Günaydın yazarı konuyu bugünkü köşesine taşıdı. Mevlüt Tezel, "Ödül alan sanatçı konuşmasında lince neden olacak malzeme vermemeye dikkat etse bile, bu sefer "Neden Erdoğan'dan ödül aldın?" diye linç ediliyor. Alıştık bu linçlere!" ifadelerini kullandı.

Günaydın yazarı Mevlüt Tezel, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanlığı ödülü alan MFÖ'ye başlatılan kara propaganda ile ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte Tezel'in yazısı:

Bir Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri'nde yine bir sanatçı linç edildi. Ödül alan sanatçı konuşmasında lince neden olacak malzeme vermemeye dikkat etse bile, bu sefer "Neden Erdoğan'dan ödül aldın?" diye linç ediliyor. Alıştık bu linçlere!

Ahmet Hakan, son linç kurbanı Mazhar Alanson'un konuşması için "Minik bir iletişim stratejisi eksikliği var gibi..." diye yazdı. Sonra Ertuğrul Özkök, 'Bak Mazhar Kardeş, hepimizi çok incittin' diye köpürdü!

Mazhar Abi'nin suçu ise "Bunca yıldır çok ödül aldık. Maalesef taşınmalardan dolayı saklayamadım. Ama bu ödülü ömrümün sonuna kadar saklayacağım" diye espri ve şakayla karışık bir iltifatta bulunması.

SİNEKTEN YAĞ...
Hakan'ı bilmiyorum ama Özkök'ün Mazhar Abi'yi tanıması gerek. Mazhar Abi'yi tanıyanlar, yıllar geçse bile onun hâlâ asi rock'çı bir ruha sahip olduğunu, şakayı, esprili bir insan olduğunu bilirler. Ben kendisiyle birkaç röportaj yaptım, uzun sohbetlerimiz oldu. Bence aldığı bazı ödüller Mazhar Abi'nin umurunda değil, kariyeri boyunca kamyon dolusu ödül almıştır. Ve eşi Biricik Suden ev değiştirmeyi sevdiği için taşınırlarken eminim o ödüllerden bazıları kaybolmuştur.Bugün Mazhar Abi'yi eleştiren gazeteciler, kendilerine verilen ödüllerin birçoğunu almaya bile gitmezler. Hatta gazetelerde bir görevi de işi çıkan müdürün yerine ödül almak olan insanlar vardır! Ülkemizdeki ödül enflasyonu da ayrı bir tartışma konusu!

Ama Cumhurbaşkanı'nın verdiği ödülün yeri başkadır. Çünkü Cumhurbaşkanı o ödülü, kendisini seçen milyonlarca insanın adına vermektedir. O ödül milletin ödülüdür!

Mazhar Abi de bu ödülün kıymetinin altını çizmek için öyle esprili bir açıklama yaptı işte. Ama yine bazıları sinekten yağ çıkartırcasına, küçük bir esprinin üzerinden Mazhar Abi'yi linç ediyorlar. Mazhar Abi'nin daha önce aldığı bütün ödüllerin değersiz olduğunu düşündüğüne inanan varsa ya Mazhar Abi'yi ya hiç tanımıyorlar ya da tanısalar da lince bahane arıyorlar. Benim asıl üzüldüğüm; her sene bir sanatçı linç edilirken, diğer ödül kazananların hiç konuşulmaması. Nasıl değerli insanlar oldukları bir gün bile gündemde kalmıyor. Varsa yoksa linç!