Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.12.2019 03:25
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.12.2019 03:25
ABONE OL

'de diplomatik satranç! - , - ...

Devlet Başkanı , Başbakanı Angela ile yaptığı telefon görüşmesinde meselesinin çözümünü değerlendirdi. Kremlin Libya'da çözümde arabuluculuk için BM ve Almanya'yı destekleyeceğini belirtti. Öte yandan , 'a ının başlamasına onay veren belgeyi imzaladı. bu hamlesiyle ilk kez enerji ihraç eden ülke konumuna geldi.

Akdeniz'de diplomatik satranç!

Kremlin Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Putin'in ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

İki liderin meselesinin çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu belirtilen açıklamada, "Görüşmede, durumun kötüleşmesinin önlenmesi ve barışçıl diyaloğun sağlanması gerektiği vurgulandı." ifadelerine yer verildi.

ARABULUCULUK DESTEĞİ
Açıklamada, "Putin, bu konuda ve Birleşmiş Milletlerin ara buluculuk rolü üstlenme yönündeki girişimlerini 'nın desteklemeye hazır olduğunu teyit etti." değerlendirmesi yer aldı.

Görüşmede, 'nın başkenti Paris'te geçen hafta Fransa, Almanya, ve Rusya'nın katılımıyla yapılan Normandiya Dörtlüsü Liderler Zirvesi'nin de ele alındığı ifade edilen açıklamada, Ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümüne dair yapılan Minsk anlaşmalarının uygulanması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderilmesi konusu ve Kuzey Akım 2 boru hattı inşası projesinin de görüşüldüğü aktarıldı.İSRAİL İMZAYI ATTI
Öte yandan , 'a doğal gaz ının başlamasına onay veren belgeyi imzaladı.

'in gazetesinde yer alan haberde, Bakan Steinitz'in onayının ardından 'in gelecek ay Mısır'a doğal gaz ihracatına başlamasının beklendiği belirtildi.

Steinitz, bu adımla İsrail'in ilk kez enerji ihraç eden ülke konumuna geleceğine dikkati çekerek, "Leviathan ve Tamar gaz sahalarından Mısır'a doğal gaz ihraç etmemiz, Kahire ile Tel Aviv arasında imzalanan barış anlaşmasının ardından, iki ülke arasındaki en önemli ekonomik iş birliği olacak." değerlendirmesinde bulundu.

İSRAİL'İN AKDENİZ'DEKİ EN BÜYÜK DOĞAL GAZ SAHASI
Bakan Setinitz aralık ayı başında yaptığı açıklamada, İsrail'in birkaç ay içinde Mısır ve Ürdün'e gaz ihracına başlayacağını duyurmuştu. İsrail'in 'deki en büyük doğal gaz sahası olan Leviathan ve Tamar'da toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

Leviathan ve Tamar doğal gaz sahalarının işletmesini elinde bulunduran İsrail'in Delek Şirketi ile Mısır'ın Dolphinus Şirketi'nin 2018 yılında yaptığı anlaşmaya göre, İsrail, 10 yıl boyunca 15 milyar dolar değerindeki 64 milyar metreküp gazı Mısır'a ihraç edecek.