Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 19.11.2019 14:37
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.11.2019 14:49
ABONE OL

ndan ’nin kararına ilişkin açıklama: Pervasız ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir

: işgali altındaki ve ’ne yönelik hukuk dışı tasarruflarıyla tüm uluslararası toplumu karşısına alan Yönetimi’nin, bu kere ’daki yasadışı yerleşim yerlerinin hukuka aykırı olmadığı iddiasında bulunması, İsrail’in yasadışı eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik pervasız ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir.

Dışişleri'nden ABD’nin İsrail kararına tepki

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

işgali altındaki ve 'ne yönelik hukuk dışı tasarruflarıyla tüm uluslararası toplumu karşısına alan Yönetimi'nin, bu kere 'daki yasadışı yerleşim yerlerinin hukuka aykırı olmadığı iddiasında bulunması, İsrail'in yasadışı eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik pervasız ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir.

"ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYMAKTADIR"
Bu konuda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan talihsiz açıklama, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi'nin 49. maddesi ve 2334 (2016) sayılı Birleşmiş Milletler () Güvenlik Konseyi kararı başta olmak üzere, uluslararası hukuku açıkça hiçe saymaktadır.

İşgal altındaki topraklarındaki İsrail yerleşimleri, İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda yerleşik uluslararası parametrelere dayanan iki devletli çözüm vizyonunun önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir.

"HUKUKİ BAKIMDAN HİÇBİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR"
Uluslararası hukuk sistemi sadece bir ülkenin keyfi tasarrufu ile değişmeyeceği gibi böyle bir eylemin de uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği yoktur.

, uluslararası toplumun sorumluluk sahibi tüm üyeleriyle birlikte, Filistin Devleti'nin bağımsızlığını ve kardeş Filistin halkının meşru haklarını savunmayı sürdürecektir.

BM: ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİDİR
BM, işgal altında olan Filistin topraklarındaki yahudi yerleşim yerlerinin "uluslararası hukukun ihlali" olduğunu yineledi.