Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.11.2019 10:50
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.11.2019 10:59
ABONE OL

'lilerin cehaleti bakanları şaşırttı! 'Bunlar nasıl milletvekili' dedirtti

Plan ve ’nda 2020 bütçe görüşmeleri sürerken, ’nin iki İzmir milletvekili dünyadan bihaber olduklarını ortaya koyan iki soru sordu.  Çevre Bakanlığının bütçe görüşmelerinde CHP'li , " neden na bağlanıyor" diye sordu. Diğer CHP'li da, "KYK larını ötelemeyi düşünüyor musunuz?" dedi. Oysa ikisi de farklı bakanlıkların konusuydu.

CHP'lilerin cehaleti bakanları şaşırttı!

Plan ve 'nda Bakanlıklar ile bağlı kurum ve kuruluşların 2020 bütçe görüşmeleri sürüyor. Görüşmeler muhalefet milletvekillerinin tartışma yaratan çıkışlarıyla çoğu zaman hararetli geçiyor. Ancak bazen muhalefet vekilleri öyle gaflar yapıyor ki, akıllara "Bu nasıl milletvekili" sorusu geliyor. Akşam'ın haberine göre bu örneklerden sonuncusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında yaşandı. 'nin iki İzmir milletvekili dünyadan bihaber olduklarını ortaya koyan iki soru sordu.

KOMİSYONA 'BAKAN' VEKİL
Plan ve Bütçe görüşmelerine yoğun katılım gösteren CHP İzmir Milletvekili 'ın hangi müdürlüğün hangi bakanlıklara bağlı olduğunu bilmediği, sorduğu soruyla ortaya çıktı. CHP'li Bakan, Tarım ve 'na bağlı olan Genel Müdürlüğü'ne ilişkin bir soruyu Çevre ve 'a yöneltti. Üstelik CHP'li ismin sorusu karşısında ise, CHP'li vekilin mahcubiyetini önlemek için hiçbir düzeltme yapmayarak o soru sorulmamış gibi yanıtlar verdi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın, Bakan Kurum'a sorduğu soru şöyleydi: "Sayın Bakan, Cumhurbaşkanlığı Kararname Taslağı'yla Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü'nün kapatılarak Orman Genel Müdürlüğü altında daire başkanlığı olarak yeniden düzenlenmek istenmesinin sebebini bizzat bugün burada sizden duymak, öğrenmek istiyoruz."

CHP'li Kamil Okyay Sındır, Gençlik Spor Bakanı'na sorması gereken soruyu Çevre Bakanı'na yöneltti.

CHP'li Murat Bakan, Tarım ve Orman Bakanı'na sorması gereken soruyu Çevre Bakanı'na sordu.

YURT SORUSU ÇEVRE BAKANI'NA
CHP İzmir Milletvekili 'ın Bakan Kurum'a yönelttiği soru ise tam bir şaşkınlık yarattı. Kredi Yurtlar Kurumu'nun Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı bir müdürlük olduğunu bilmediği anlaşılan CHP'li Sındır, Bakan Muharrem Kasapoğlu'na soracağı soruyu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a yöneltti. CHP'li milletvekili Sındır'ın komisyonda hedefini şaşıran sorusu şöyle oldu: "5 milyona yakın üniversite öğrencisi KYK kredisini geri ödeyemiyor. Herhangi bir işte de çalışamadıkları için, başka hiçbir gelirleri de olmadığı için -bunların çoğu da zaten ekonomik düzeyi düşük ailelerin evlatları- borçlarını ödeyemedikleri için haciz işlemlerine maruz kalan önemli sayıda gencimiz var. Bu borçların sıfırlanmasını hiç düşündünüz mü?"