Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.11.2019 19:20
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.11.2019 19:20
ABONE OL

ne zaman çıkacak? İçeriğinde neler var? İşte ve nde son durum

ve ndeki gelişmeler, mahkum ve mahkum yakınları tarafından yakından inceleniyor. Bir süre önce ilk yargı paketi meclise sunularak onaylanmıştı. Şimdi gözler nin ne zaman yasalaşacağına çevrildi. Bu kapsamda mahkum ve mahkum aileleri af yasasındaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Peki, ikinci yargı paketi ne zaman çıkacak? İkinci yargı paketinin içeriğinde neler var? İşte af yasası ve nde son gelişmeler...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte af yasası da gündeme gelen konuların başında yer aldı. Binlerce mahkum ve aileleri af yasasının çıkacağı tarihi bekliyor. Bu nedenle son dönemlerde af yasası, ceza indirimi, ömür boyu nafaka gibi konular özellikle vatandaşların gündeminde yer alıyor. Peki, İkinci yargı paketi ne zaman çıkacak? İşte yaşanan son gelişmeler...

İKİNCİ YARGI PAKETİNDE SON DURUM

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın geçen hafta yaptığı açıklamada "Af konusu gündeme gelmedi. Adalet Bakanımızın bugün yaptığı sunumda yoktu. TBMM çatısı altında değerlendirebilirler. Bugün vatandaşın daha etkin ve kısa sürede yargıda netice almasını sağlayacak düzenlemeler gündemdeydi." ifadelerini kullandı.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK'TEN AF AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik bu hafta yaptığı açıklamada "Bu konuda büyük bir hassasiyet var. Çalışmaların sonuçlanmasını beklemek lazım. Karşılıklı olarak çalışılıyor, AK Parti kendi çalışmasına henüz son noktayı koymadı. Biz bir defaya mahsus bir ceza indirimi yerine bir sistem değişikliğinden yanayız. 'Bir defaya mahsus bir ceza indirimi verelim' demenin başka semptomları olduğunu geçmişteki birtakım örneklerden gördük. Bunun yerine bir sistem değişikliği en mantıklı yoldur. Mevcut durumda bir cezasızlık algısı gibi bir durum söz konusu olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

İKİNCİ YARGI PAKETİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

39 maddelik ilk yargı paketi geçtiğimiz gün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şimdi gözler ikinci yargı paketine çevrildi. 30 maddeden oluşan ikinci yargı paketi TBMM Başkanlığı'na sunulacak. İkinci yargı paketinin 2019 Kasım ayı içerisinde Meclis'e geleceği kulislerde konuşuluyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ikinci pakete ilişkin takvimin belli olup olmadığının sorulması üzerine, tarihin Meclisin gündemi ve yoğunluğuna bağlı olarak netleşeceğini kaydetti. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, af teklifinin ikinci infaz paketiyle birlikte ekim ayının sonunda aralık ayının başında Meclis'e geleceğini söylemişti.

İKİNCİ YARGI PAKETİNİN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

İkinci yargı paketinde af yasası, ceza indirimi ve ömür boyu nafaka gibi düzenlemelerin olması bekleniyor.