Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.11.2019 09:49
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.11.2019 10:20
ABONE OL

'den, ile kol kola devriyesi!

Barış Pınarı Harekatı ile bölgeden çekilen askerleri ’nin kuzeyi ve doğusundaki, sahalarında /’yla devriyeye başladı. Teröristlerin kuyularda petrol çıkarma işlemi devam ederken, devriye atan ABD’lilere YPG/PKK’lılar eşlik ediyor.

-Irak- sınırı üçgenindeki ilçesi sınırlarında kalan topraklarda terör örgütü / tarafından işletilen çok sayıda kuyusu bulunuyor.

PKK İLE KOLKOLA PETROL DEVRİYESİ
AA, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Malikiye'de, su devriyeleri ve YPG/PKK'lıları bir arada görüntüledi.

Teröristlerin kuyularda petrol çıkarma işlemi devam ederken, devriye atan ABD'lilere YPG/PKK'lılar eşlik ediyor.

ABD askerlerinin güvenliğini sağladıkları da görülen teröristler, örgütün sözde özel kuvvetleri olan HAT birimine bağlı.

Petrol sahasında son haftalarda devriyeleri ve askeri varlıkları artan ABD'li askerler, zaman zaman tesislere girerek örgüt sorumlularıyla görüşmeler yapıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, "Suriye'nin zenginlikleri üzerinde Suriye halkı dışında hiç kimsenin hakkı yoktur" diye konuşmuştu.

Ayrıca, Türkiye ile ABD arasında 17 Ekim'de varılan mutabakat gereği, Amerikan ordusunun teröristleri 120 saat içinde güvenli bölgeden çıkarması gerekiyordu.

ABD'NİN TEK DERDİ PETROL
ABD yönetimi, ekim ayı sonunda Suriye'deki petrol sahalarında askeri varlığını güçlendireceğini duyurduktan sonra ülkenin doğusundaki ili civarında da askeri tahkimatlarını artırmıştı.

ABD ordusu, Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye'deki 16 üs ve askeri noktasından çekilmişti. Harekat sonrasında ABD askerleri Haseke, , Aynularab'daki toplam 6 üs ve askeri noktaya geri dönmüştü.

Suriye'deki varlığını petrol sahalarına odaklayan ABD, Deyrizor'da iki üs daha inşa ediyor.