Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 08.11.2019 10:18
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 08.11.2019 10:18
ABONE OL

ABD'li ismin gizli yazışmaları basına sızdırıldı! hakkında skandal sözler!

ABD’nin Özel Temsilcisi ’in bugün y’ye gelmesi beklenirken ziyaret öncesi gündeme bomba gibi düşecek bir belge yayınlandı. ’ın yayınladığı ve James Jeffrey'nin yardımcısı William V. Roebuck’a ait yazışmada ile ilgili skandal ifadeler kullanıldığı ortaya çıktı.

ABD'li ismin gizli yazışmaları basına sızdırıldı!

ABD'nin önde gelen gazetelerinden (NYT) gazetesinin ulaştığı iç yazışmada, Özel Temsilcisi 'nin yardımcısı William V. Roebuck, ABD'nin daha sert bir diplomasi uygulaması, ekonomik yaptırım tehdidinde bulunması ve askeri devriyelerin artmasının, 'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonunu engelleyip engelleyemeyeceğini sorguladı.

Roebuck 3 bin 200 kelimelik iç yazışmada, "Bu zor bir karar ve yanıt muhtemelen 'Hayır'. Ancak cevabı bilmiyoruz, çünkü denemedik" ifadelerini kullandı. New York Times, Roebuck'ın notunda, Türkiye'nin 'na sert eleştiriler yönelttiğini ve insan hakları örgütlerinin Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin Kürt esirleri öldürdüğü iddialarına arka çıktığını yazdı.

"ETNİK TEMİZLİK" İFADESİ
Roebuck notunda, "Türkiye'nin maaş ödediği silahlı İslamcı grupların öncülük ettiği Suriye'nin kuzeyindeki askeri operasyonu, etnik temizlik konusunda kasıtlı bir çabaya tekabül ediyor" ifadelerini kullandı.

Roebuck, iddia edilen insan hakları ihlallerinin "yalnızca savaş suçu ve etnik temizlik olarak tanımlanabileceğini" yazarken, not şöyle devam ediyor: "Bir gün diplomasi tarihi yazıldığında, insanlar burada ne olduğunu ve yetkililerin neden bunu durdurmak için daha fazlasını yapmadığını ya da en azından Türkiye'yi davranışından sorumlu tutmak için neden daha yüksek sesle konuşmadığını merak edecek, ki bu operasyonda 200 sivil hayatını kaybetti, 100 binden fazla kişi yerlerinden oldu ya da evsiz kaldı."

KOBANİ'YLE YAKIN TEMAS
Gazete, Roebuck'ın Suriye'nin kuzeyinde yaklaşık iki yıldır ana gövdesini terör örgütü /'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile birlikte çalıştığını yazdı.

Roebuck'ın, Cumhurbaşkanı 'ın ABD'den iadesini istediği terörist Mazlum Kobani ile iki yıl boyunca sıklıkla muhatap olduğu da haberde yer verilen bir diğer bilgi. Haberde, Roebuck'ın SDG'yi "sağlam ve güvenilir bir ortak" olarak tanımladığı belirtiliyor.

New York Times gazetesinin haberine göre diplomat notunda, Washington'ın Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı durdurmak için daha fazla çaba göstermemesini de eleştirdi, ancak daha fazla baskı uygulansa bile 'nın muhtemelen yine de operasyonu gerçekleştireceğini kaydetti.

Buna ilişkin nedenleri ise, "Sınırdaki iki karakolda Amerikan askeri varlığının az olması, Türkiye'nin onlarca yılı bulan üyeliği ve Suriye sınırında ordunun yoğun bir şekilde konuşlanması" sözleriyle sıraladı. Haberde Roebuck'ın, 31 Ekim'de notu yöneticisi James Jeffrey'ye ve Suriye üzerine çalışan yaklaşık 50 , ve Pentagon yetkilisine yolladığı bilgisi yer aldı.