Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 07.10.2019 10:45
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.10.2019 11:13
ABONE OL

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan ziyareti öncesi önemli açıklamalar

Son dakika haberine göre Başkan , 'a yapacağı ziyaret öncesi Ankara'da havaalanında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 'nin Suriye'ye yapacağı operasyonla ilgili Beyaz Saray'dan yapılan açıklamayı değerlendiren Erdoğan, "Sayın Trump bu konuyla ilgili talimatını vermişti ve çekilmeyi emretmişti. ABD'li birlikler bölgeden çekilmeye başladı." dedi. Ayrıca Başkan Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile kasım ayının ilk haftasında görüşeceğini açıkladı.

Başkan , ziyareti öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Suriye'de Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyon ile ilgili bilgi veren Erdoğan, "Bizim vermiş olduğumuz bir karar var. Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Terör örgütlerinin ülkemize yönelik tehditlerini kabul etmemiz asla mümkün değil." dedi.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Ziyaretimde 1 fabrikanın temel atma törenini yapacağız ayrıca Türk firmaları tarafından yapılan 6 yerin açılışını da gerçekleştireceğiz. Restorasyonu TİKA tarafından üstlenilen eserlerin açılışını da yapacağız.

ABD ÇEKİLMEYE BAŞLADI
Akşamki görüşmemizden sonra bölgede sayın başkanın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette. Buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütecekler. Sayın başkan Trump bu konuyla ilgili talimatını vermiş ve çekilmeyi emretmişti.

BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ DEMİŞTİK ÇÜNKÜ...
Gecikmeye rağmen gerek ABD'li heyet gerekse bizim heyetimiz bu görüşmeleri gerçekleştirdi. Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik çünkü terör örgütlerinin ülkemize yönelik tehditlerini kabullenmemiz asla mümkün değil.

TERÖR ÖRGÜTÜ DEAŞ'LILARI BURALARDAN SÜRATLE DERDEST EDELİM
Bu rakamlar abartılı rakamlar. Orada cezaevlerinde olan bazı rakamlar var. bu konuyla ilgili bizim de bir yaklaşım tarzımız var. Almanya, Fransa'da bulunan DEAŞlılar var. Bu konuda ne gibi adımlar atılabilir kendileri bir çalışma yapacaklar biz de arkadaşlarımıza talimat verdik. Burada ne gibi bir adım atalım ki şuanda cezaevinde veya cezaevlerinde bulunan DEAŞlıları buralardan süratle derdest edelim.

TRUMP İLE GÖRÜŞME
Büyük ihtimalle önümüzdeki ayın ilk yarısında Washington'a ziyaret gerçekleştireceğiz. Burada ikili görüşme ve heyetler arası görüşme yapacağız. Tabii yüz yüze olması bize son gelişmeleri ele alma fırsatı verecek.

F-35 UZAYAN BİR SÜREÇ OLDU
F-35 uzayan bir süreç oldu görüşmemizde bunu bir karara bağlamak amacımız. Biz hala parçaları göndermeye devam ediyoruz. Ödemelerde de biz yine de aksama yapmıyoruz. Şuana kadar 1 milyar 400 milyon dolar gibi bir ödemeyi de yapmış bulunuyoruz. Bu konuyu tabii ki ele alacağız.