Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 13.09.2019 12:29
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.09.2019 12:57
ABONE OL

'de na saldıran hainin kimliği belli oldu!

'de nı çalarak Rum tarafına geçen şahısın kimliği belli oldu. KKTC Başbakan Yardımcılığı ve 'ndan yapılan açıklamada, " bayrağını ve okul koridorunda bulunan cam dolap içerisindeki fotoğrafını sirkat eden şahsın olduğu kamera kayıtlarından tespit edilmiştir" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca, Türk bayrağının ve Cumhurbaşkanı fotoğrafının iade edilmesi için Birleşmiş Milletlere başvuruda bulunulduğu da bildirildi.

yönetimi, zanlının ivedi olarak iade edilmesi çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletler aracılığıyla Rum tarafına başvuru yapan KKTC yönetimi, bayrağı ve fotoğrafı çalan kişinin 'Savvas Koulendoru' adlı Rum olduğunu belirtti.

KKTC Başbakan Yardımcılığı ve 'ndan şu açıklama yapıldı;

"Akdoğan köyünde bulunan Panagia Kilisesi'nde 8 Eylül Pazar günü 07.30'da kilisenin isim günü nedeniyle Kıbrıslı Rumlarca düzenlenen dini ayin sırasında Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu'nda bulunan bayrağını ve okul koridorunda bulunan cam dolap içerisindeki fotoğrafını sirkat eden şahsın olduğu kamera kayıtlarından tespit edilmiştir. Konuya ilişkin Bakanlığımız süratle Birleşmiş Milletler Barış Gücü nezdinde girişimde bulunmuş, sözkonusu şahsın sirkat etmiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti bayrağının ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş fotoğrafının tarafımıza ivedilikle iade edilmesi talep edilmiştir. Ayrıca 8 Eylül tarihinde saat 13.45'te Beyarmudu Kara kapısını GKRY'ne çıkış yaptığı tespit edilen Savvas Koulendoru aleyhine mahkemeden tutuklama emri temin edilmiş ve aranan şahıs ilan edilmiştir. Barış Gücü'ne GKRY nezdinde girişim başlatılması talebimiz de iletilmiştir."

RUMLAR DA TEPKİLİ
Rum medyası da, yaşanan olayı manşetlere taşıdı. Alithia gazetesi iki toplum arasındaki ilişkilerin olumsuz etkileneceğini yazdı.

Rum medyası, 1996'da biri nı indirmek isterken vurulan, 2 Rum'un hadiselerini hatırlatarak, "Solomu'yu taklit etti ve ateş attı. Bir genç olumlu ortamı bozdu" manşetini attı.

Sözde Akdoğan Belediye Başkanı Andreas Kauris de, binlerce Akdoğan'lının geçtiğimiz Pazar günü topluca Akdoğan'a gitmesiyle oluşan sevgi selini, 16 yaşındaki bir kişinin anlamsız bir hareketinin gölgeleyemeyeceği belirtti. Kauris, bayrağın Türk tarafına iade edilmesini istedi