Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 19.08.2019 07:26
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.08.2019 10:26
ABONE OL

tatili kaç gün oldu 3 gün ?

'nın 97'inci yıl dönümü kutlamalarının hazırlıkları sürerken merak edilen konuların başında, Zafer Bayramı'nın resmi tatil olup olmayacağı var. Peki, 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi , 2019 yılında 30 Ağustos hangi güne denk geliyor, kaç gün tatil olur? Vatandaşlar 30 Ağustos ile birlikte hafta sonu tatilini birleştirerek 3 günlük tatil yapma fırsatını elde edebilecekler.

30 Ağustos tatili kaç gün oldu 3 gün tatil mi?

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri Zaferi, Türk milletinin bağımsızlığını ilan ettiği bu önemli gün için Türkiye'nin dört bir yanında kutlama hazırlıkları için geri sayım başladı. Vatandaşların merak etmiş olduğu mevzu ise 'nın tatil olup olmayacağı. Peki, Zafer Bayramı resmi , 2019 senesinde Zafer Bayramı hangi gün ve kaç gün tatil olacak? 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir. Bu yıl Cuma gününe denk gelen 30 Ağustos'ta kamu kurumları, tüm devlet dairleri ve bankalar resmi tatil kapsamında mesai yapmayacak. Peki 30 Ağustos tatili kaç gün oldu ?

30 AĞUSTOS RESMİ TATİL Mİ?

30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir. Bu sene Cuma gününe denk gelen 30 Ağustos'ta kamu kuruluşları, tüm devlet dairleri ve bankalar resmi tatil kapsamında mesai yapmayacak.

BANKALAR ECZANE VE POSTANELER AÇIK MI?

30 Ağustos'ta, kamu kuruluşları, devlet daireleri ve bankalar resmi tatil dolayısıyla kapalı olacak. Kargo şirketlerinin açık olup olmayacağını, ilgili şubeleri arayarak öğrenebilirsiniz. 30 Ağustos tarihinde nöbetçi eczaneler ve hastanelerin acil servisleri hizmet verecek.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR, NEDEN KUTLANIR?

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da 'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan 'u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır.

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.