Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.08.2019 11:20
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.09.2019 16:33
ABONE OL

ve Yedek astsubay alım başvuru şartları tercihleri nedir?

Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girişiyle birlikte birçok değişiklik meydana geldi. ve astsubaylar e-devlet üzerinden tercihte bulunup başvuru yapacaklar. Binlerce kişi bu konu hakkında bir açıklama beklerken bugün bir duyuru yayımladı. Kasım 2019 sınıflandırma döneminde sınıflandırma nitelik listesine (snl), yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden; 20 Ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti Kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.

Yedek subay ve Yedek astsubay alım başvuru şartları tercihleri nedir?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) resmi sitesinden ve sosyal medya hesabından kasım 2019 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay ve yedek astsubay aday adayları ile erbaş/erlere ait duyuru yayımladı. Duyuruda tercih tarihleri de yayınlandı. Peki, Yedek subay ve Yedek astsubay alım başvuru tercihleri nasıl yapılır? Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kasım 2019 sınıflandırma döneminde silah altına alınacak yedek subay ve yedek astsubay aday adayları ile erbaş/erlere ait duyuru MSB Askeralma Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayımlanmıştır." denildi.

Celp dönemi sonuçları ne zaman açıklanacak?

20 Ağustos 2019 tarihine kadar askerlik şubesinden ya da e-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştiren adaylar için Kasım 2019 Celp dönemi sonuçları da 23 Eylül'de açıklanacak. Buna göre yedek astsubaylar da 1 Kasım'da silah altına alınacak. Er/erbaşlar, birinci celp döneminde 1 Ekim, ikinci celp döneminde 1 Kasım ve üçüncü celp döneminde olanlar ise 2 Aralık 2019'da silaha altına alınacaktır.

İşte o duyuru;

MSB'nin silahaltına alınacak yedek subay ve yedek astsubaylarla ilgili yaptığı açıklama şöyle;

Kasım 2019 sınıflandırma döneminde sınıflandırma nitelik listesine (snl), yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden; 20 Ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti Kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.

DUYURUYU İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Kasım 2019 sınıflandırma döneminde; 20 Ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklaması yapılan ve sınıflandırma nitelik listesine alınan yükümlülerden askerlik hizmeti tercihini yaptırmayanların 31 Ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar askerlik hizmeti tercihi işlemini e-devlet üzerinden veya en yakın askerlik şubesi başkanlıkarına müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Askerlik hizmeti tercihi işlemini yapmayanlar mevcut bilgilerine göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacaklardır.

7179 sayılı askeralma kanununun 23'üncü maddesi gereği celp ve sevk dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir.

Seçim ve sınıflandırma sonuçları Millî Savunma Bakanlığınca 23 eylül 2019 tarihinde e-devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.

Seçim ve sınıflandırma sonucunda;

Videoyu Oynat

a. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak

yedek subay adayları ile yedek astsubay adayları 01 Kasım 2019 tarihinde,

er/erbaş statüsüne ayrılanlardan birinci celp ve sevk dönemine tabi olanlar 01 Ekim 2019 tarihinde,

ikinci celp ve sevk dönemine tabi olanlar 01 Kasım 2019 tarihinde,

üçüncü celp ve sevk dönemine tabi olanlar ise 02 Aralık 2019 tarihinde

tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

b. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden on beş gün öncesine kadar e-devlet üzerinden ve askerlik şubesi Başkanlıklarından sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.

c. Yol ve iaşe parası, e-devlet üzerinden sevk evrakını Alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi başkanlığı ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri PTT şubelerinden veya PTT kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya İşlemine tabi tutulacaktır.

7179 sayılı askeralma kanununun 27'nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.

YEDEK SUBAY, ASTSUBAYLIK NASIL OLACAK?

"Meslek yüksekokulu mezunları yedek astsubay olarak istihdam ediyoruz. Bu gencimiz geldiğinde 2 ay temel askerlik sınıf eğitimi alacak. Bu sürede harçlık alacak. Daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay maaş alacak. Bu 12 ayı tamamlayınca terhis olabilecek ya da sınav sonucu astsubaylığa geçebilecek. Meslek yüksekokulu mezunları isterlerse 6 ay erlik yapabilecek."

LİSANS İÇİN ASKERLİK NASIL OLACAK?

"Lisans ve lisansüstü eğitim görenler yedek subay olacak. Bunlar da 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacak, 10 ay kıtalarda maaşlı görev yapacak. Sonra istek ve ihtiyaca göre subaylığa geçebilecekler."