Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.07.2019 11:23
  • Son Güncelleme: 22.07.2019 11:54

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu: Trump 'yi kaybetmek istemiyor

Son dakika haberi... Bakan Çavuşoğlu tarafından 'ye yönelik uygulanabilecek olası yaptırım iddialarına ilişkin "Trump yaptırım uygulamak istemiyor, yaptırımlarını da engelleyebilir. Trump Türkiye'yi kaybetmek istemiyor. Trump Türkiye'ye önem veriyor. İki lider de ilişkilerin sürmesinden yana." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Trump verdiği sözü tutmak için uğraşıyor. Projenin diğer ortakları 'nin F-35 kararına karşı. Aksilik olmasın diye diplomatik kanallar işliyor. Yaptırımlar konusunda ABD'de anlaşmazlıklar var. Trump yaptırım uygulamak istemiyor, yaptırımlarını da engelleyebilir. Trump 'yi kaybetmek istemiyor. Trump Türkiye'ye önem veriyor. İki lider de ilişkilerin sürmesinden yana. sistemi Patriot'tan daha iyi ve ileri bir sistem. S-400 hava savunma sistemi 2020'den önce aktif hale gelecek.

RUSYA'NIN SU-35 TEKLİFİNE YANIT
F-35 projesinin ortağı olarak 1.4 milyar dolar para ödedik. Diyelim ki en kötü senaryo oldu o zaman nasıl S-400 için başka arayışlara girdiysek Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyacını başka kaynaklardan gidermeye çalışır, bu en doğal hakkıdır.

OLASI YAPTIRIM DURUMUNDA TÜRKİYE'NİN ATACAĞI ADIMLAR
ABD'nin bize yönelik adımları olursa bizim de ABD'ye vereceğimiz cevaplar olacaktır, bu gayet doğal ama bu bizim tercihimizdir, tercih etmeyiz. İki NATO müttefiki olarak sürdürmek isteriz. ABD bize yönelik hasmane tutum sergilerse gizlimiz saklımız yok, karşı adımlar atarız.

TÜRKİYE'NİN NATO'DAN ÇIKARILACAĞI SÖYLENTİLERİ
Türkiye'nin NATO'dan çıkarılabilmesi mümkün değildir. Bir ülke bile itiraz etse karar alınamaz.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ SONDAJ ÇALIŞMALARI
Doğu Akdeniz'de çözüm için iş birliğine varız. Yunanistan'la ilişkilerin normalleşmesini isteriz. Rum kesiminin muhatabı KKTC'dir. Rum kesimi KKTC'nin önerisini reddetmiştir. Rum kesimi kaynakları kimseyle paylaşmak istemiyor. Kaynak paylaşımı için atılan adımları destekleriz. Bölgede sismik gemimiz ve iki tane de sondaj gemimiz var. AB arabuluculuk yapmalı. Almanya'nın inisiyatif almasını destekleriz. Tersine adım atılırsa varlığımızı artırırız. Kendi kıta sahanlığımızdaki hakları kimseye sorgulatmayız.

GERİ KABUL ANLAŞMASI
Geri kabul anlaşmasını askıya aldığımızı AB'ye yazılı şekilde ilettik. Vize serbestisi ile aynı anda yürürlüğe girecekti.

SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE
Güvenli bölge için ABD ile görev gücü oluşturduk. Son zamanlarda yavalşama görüyoruz. İdlib bölgesindeki sorunları bahane göstererek bu görüşmeleri savsaklamanın bir faydası olmayacağını ABD'lilere de söylüyoruz. ABD'nin sözünde durmadığını birkaç defa gördük. Bunlardan biri de Münbiç. Somut bir adım yok. Yol haritasının amacı YPG/PKK'lıları çıkarmak ve yerel halka Münbiç'e teslim etmek. Yaklaşık 14 ay oldu, sonuç yok. Güvenli bölge oluşmaz ve teröristler temizlenmezse harekatı başlatırız. ABD'liler Jeffrey'i gönderdiler, Bugün başlayacak toplantılarda yeni önerileri olduğunu söylediler. Artık bu konuda net bir adım atmamız lazım. Bizim güvenliğimiz bakımından önemli Suriye'nin toprak bütünlüğü bakımından önemli. Suriye'de YPG yüzünden bugüne kadar Türkiye'ye gelip dönemeyen insanlar var. O nedenle artık bu işi sürüncemede bırakmamamız lazım.

İDLİB​
Rusya'yla sürekli olarak her düzeyde konuşuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Putin'e Osaka'da bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. İdlib'deki saldırıların durdurulması gerekiyor. Rusya'ya büyük sorumluluk düşüyor. Rusya, İran'la beraber rejimin garantörüdür. Rejimin saldırılarını durdurma sorumluluğu komşumuz Rusya'nındır. İdlib mutabakatının sağlıklı şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Esas sorumluluk Türkiye ve Rusya'da.

kalan karakter 1000

zavallılar. zavallılar.

BİDE BU ÜLKEDE BAZI ELİT KİŞİLER , TAYYİP DEN NEFRET EDERLER ,KENDİLERİNİ MODERN SANAN ZÜPPELER ,ULAN SIĞIRLAR EĞER O OLMASAYDI ,ÜLKEMİZE DIŞ GÜÇLER KARABASAN GİBİ ÇÖKECEKTİ ,AMA O KADAR CAHİLLERKİ DÖNEN OLAYLARIN FARKINDA BİLE DEĞİLLER ,,BUNLARA BEN CELLATINA AŞIKLAR DİYORUM ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.07.2019 11:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.