Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 13.06.2019 19:08
  • Son Güncelleme: 13.06.2019 19:12

? ve ücreti ne kadar?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmalar devam ediyor. Birçok kişiyi yakından ilgilendiren askerlik yasasında bedelli askerliğe dair detaylar merakla araştırılıyor. Peki, yeni sistemde ? Bedelli askerlik nasıl olacak? ve ücreti ne kadar? İşte son detaylar...

Yeni sistemde bedelli askerlik nasıl olacak?

Meclis'te görüşülen yeni askerlik yasasına ilişkin son detaylar birçok vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Askerlik sistemine dair gelecek haberleri merakla bekleyen vatandaşlar Meclis'ten gelecek son gelişmelere gözünü çevirdi. 130 bin asker, terhis olmak için bu yasanın çıkmasını bekliyor. Bedelli askerlik nasıl olacak? Bedelli askerlik kaç gün ve ücreti ne kadar? İşte yeni sistemle ilgili öne çıkan detaylar...

BEDELLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?

Bedelli askerlik 240 bin gösterge rakamının memur katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak bedel miktarı Bakanlık tarafından belirlenecek. Bedelli askerlik konusunda, 40 bin gösterge asteğmen maaşına tekabül ediyor, asteğmen maaşı da bugün itibarıyla aşağı yukarı 5 bin küsur lira. Dolayısıyla 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 31 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak. Bedelli askerlik eğitim süresi 1 ay olacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.