Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.05.2019 09:27
  • Son Güncelleme: 16.05.2019 13:26

2019 yılı , hangi güne denk geliyor?

Kadir Gecesi müminlerin ve tüm insanlığın kadrini yükselten bir gecedir. Kuran-ı Kerim'in indiği gecedir ve Kadir Gecesi'nin Müslümanlar için büyük bir önemi vardır. Peki bu sene ? Kadir gecesi hangi dualar okunur, nasıl ibadet edilir?

Kadir gecesi ne zaman?

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte oruç ibadetini yerine getirenler gözünü şimdiden Kadir Gecesine çevirdi. Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gecesi, 31 Mayıs Cuma gününe denk geliyor. Yani Müslümanlar tarafından ibadetlerle, dualarla Kadir Gecesi bu yıl, 31 Mayıs Cuma günü idrak edilecek.

İşte 2019 yılı kadir gecesi tarihi ve yapılacak ibadetlere dair bilgiler. İslam âlemi için çok önemli olan Kadir Gecesi'nin tam ne zaman olduğu bilinmese de Diyanet tarafından belirlenen tarihte yer alıyor. Bunun yanı sıra Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının son 10 gününde tek rakamlı gecelerde olduğu bilinmektedir.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

2019 diyanet takvimine göre Kadir Gecesi 31 Mayıs 2019 tarihine denk gelmektedir.

KADİR GECESİ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

1- Denizlerin suyu bir an tatlılaşır.

2- Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. bulut yoktur. Yağmur ve rüzgar yoktur.

3- Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.

4- Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen alimler de olmuştur.

KADİR GECESİ ANLAMI NEDİR?

1- Ramazan ayının kutsal sayılan yirmi yedinci gecesi.

2- Kur'an indirilmeye başlandığı için kutsal sayılan ramazan ayının yirmi yedinci gecesi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.