Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 06.05.2019 19:24
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.05.2019 21:11
ABONE OL

Son dakika... , Büyükşehir Belediye Başkanlığı inin iptaline ve yenilenmesine karar verdi

Son dakika haberine göre , Büyükşehir Belediye Başkanlığı inin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. Kararın 4'e karşı 7 oy ile alındığı bildirildi. Kararla birlikte 'nun mazbatası alınacak. İstanbul seçimleri için tarih belli oldu. YSK'nin kararını, başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

saat 14:30 itibarıyla leri için toplandı. , ve 'nin seçimin yenilenmesi başvurusunu görüştü. Yüksek Seçim Kurulu İstanbul seçimine yapılan itirazları görüştü. İlçe kurullarından gelen raporları inceleyen kurul üyeleri, sürecin sonunda nihai kararını açıkladı.

"KARARIN 4'E KARŞI 7 OY İLE ALINDIĞI BİLDİRİLDİ"
YSK, seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. Kararın 4'e karşı 7 oy ile alındığı bildirildi.

YENİ SEÇİM NE ZAMAN?
Kararla birlikte 'nun mazbatası alınacak. Yeniden seçim ise, 23 Haziran'da yapılacak.

İMAMOĞLU MAZBATAYI İADE EDECEK
YSK'nin kararını, başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi. YSK'nın bu kararına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını iade etmesi gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı için bir oylama yapılacak.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA
Son dakika haberine göre Yüksek Seçim Kurulu AK Parti Temsilcisi Recep Özel, Twitter paylaşımında "İstanbul seçimleri yenileniyor. Hayırlı olsun" ifadelerine yer verdi.

YSK, MHP'nin seçim sonuçlarına itirazı ile AK Parti'nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı itirazı yarın görüşecek.

YENİLENEN SEÇİMDE NELER TEKRAR EDİLECEK?
Karara göre, yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

MHP'nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazlarıyla ilgili de Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarından kısıtlı seçmenler ile sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili iddiaların araştırılması istenmişti.

AK Parti'nin olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

AK Parti, toplam 41 bin 132 kişilik kısıtlı, zihinsel engelli, hükümlü listesi ile seçmen listesinde yer alan ölülerin yerine oy kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasını istemişti. Ek dilekçe ile 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılması talep edilmişti. Başvuruda, bu nedenlerle İstanbul'da Büyükşehir seçiminin iptali ve yenilenmesi istenmişti.

AK Parti'nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK'ye başvurmuştu.

Başvuru dilekçesinde, bazı kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddia edilmiş, toplam 970 kişinin Maltepe Kaymakamlık tarafından gönderilen liste dışından görevlendirildiği, Maltepe Belediyesinin bağımlı ve taraflı çalışanlarının sandık kurulu başkan ve üyesi yapıldığı öne sürülmüştü.