Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.05.2019 Gazete
ABONE OL

Pompeo'dan skandal açıklaması

’nin kuklası Guaido, ’yı karıştırdı. çağrısı yaptı. Destekçileri ve karşıtları sokağa aktı. lar çıktı. Devlet Başkanı Maduro, “Darbe girişimi cezasız kalmayacak” açıklamasını yaptı. ABD Pompeo ise ‘Gerekirse mümkün” diyerek tehditler yağdırdı.

Amerikan oyunu

ABD, petrol zengini Venezuela'da krizin fitilini ateşledi. 23 Ocak'ta kendisini devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido, önceki gün seçilmiş başkan Nicolas Maduro'yu devirmek için Twitter'dan askerlerleri ve halkı sokağa davet etti.

ABD: PLAN HAZIR
ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, 'ya askeri müdahale seçeneklerine ilişkin "Beklenmedik bir durumun ortaya çıkabileceği bir senaryo ve durum olmaması için teferruatlı plan yaptık. Tüm seçenekler masada denildiğinde gerçekten de masada" dedi.

Guaido ve Maduro destekçileri sokağa indi. Ülkede ciddi lar meydana geldi. Salı gününden beri yaşanan çatışmalarda 15 kişinin öldüğü, 70 kişinin de yaralandığı bildirildi. girişimini desteleyen 'den ise yine skandal bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Maduro'nun ülkeyi terk ederek 'ya gitme kararı aldığını, fakat Ruslar tarafından bundan vazgeçirildiğini iddia etti. Pompeo, ayrıca ABD'nin, gerekmesi durumunda, Venezuela'ya için hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Devlet Başkanı Maduro, "Bu darbe girişimi cezasız kalmayacak" dedi. Ordunun kendisine bağlı olduğunu söyledi.
Darbe girişimini başlatan Guaido, dün de halkı sokağa çağırdı. "Maduro'yu devirmek için baskıya devam" açıklamasını yaptı.