Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.04.2019 21:26
  • Son Güncelleme: 30.04.2019 21:51

'nin marşlı 1 Mayıs kutlaması tepki çekti

CHP'li yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi'nde 1 Mayıs skandalı yaşandı. Sol görüşlü gruplarca benimsenen 1 Mayıs marşı hoparlörlerinden yankılandı.

İBB'nin marşlı 1 Mayıs kutlaması tepki çekti

Bir tiyatro oyunu için bestelenen ancak kısa zamanda işçiler tarafından benimsenen 1 Mayıs marşı Büyükşehir Belediyesi'nin hoparlörlerinden yankılandı. Sol gruplarca benimsenen ve 1 Mayıslarda meydanlarda çalan marş, 31 Mart seçimlerinde insanları 'birleştirmek' iddiasıyla başkanlığı aday olan CHP'li 'nun nasıl insanları ötekileştirdiğini gözler önüne serdi.

Gorki'nin Ana adlı romanından uyarladığı oyunun Türkiye'de perdelenmesi sırasında Sarper Özsan tarafından oyun müziği olarak yazıldı ve bestelendi.

Ancak kısa sürede marjinal sol gruplarca kullanıldı. Yıllarca 1 Mayıslarda meydanlardan yasa dışı örgütlerle ilişkisi bulunan müzik gruplarınca da seslendirildi. Marşın önünde 15 Temmuz'da şehit olanların bulunduğu noktadan yükselmesi ise büyük tepki topladı.

DİKKAT ÇEKEN KARE
'nin adının önüne T.C. ibaresinin eklenmesi sırasında PKK'lı terör örgütü üyeleri tarafından kullanılan "zafer işareti" yapılması dikkat çekti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.