Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.04.2019 19:29
  • Son Güncelleme: 30.04.2019 19:43

'in medya organında örgütün lideri videosunda dikkat çeken detayı! Elindeki dosyayı özellikle gösterdi

Terör örgütü 'in medya organında örgütün lideri 5 yılın ardından tekrar ortaya çıktı. DAEŞ yeni bir propaganda videosu daha yayınladı. Örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi'nin videosunda elinde " Vilayeti" yazan bir dosya olması 'mesaj mı veriliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Terör ve Abdullah Ağar'a göre 'ı kontrol eden güçler Türkiye'ye "İstediğimizi yapmazsan yeniden terör örgütleri üzerinden seni istikrarsızlığa sürükler, huzursuzluk veren eylemlerle karşı karşıya bırız" mesajı veriyor.

Bağdadi videosunda dikkat çeken Türkiye detayı!

Terör örgütü 'in medya organında örgütün lideri uzun bir aradan sonra yeniden ortaya çıktı. Hakkında sürekli olarak 'öldürüldü' haberleri çıkan Bağdadi, yayımlanan yeni videosunda öldürülen ve hapse atılan DAEŞ'lilerin intikamının alınacağını söyledi. Görüntülerde en çok dikkati çeken ayrıntı ise Bağdadi'nin elinde bulunan bir dosyada yazan " Vilayeti" yazısı oldu.

TEN VE SAKAL RENGİ DEĞİŞMİŞ
5 yıl önce El Nuri el Kebir camisindeki hutbesinden sonra ilk kez görüntü veren Bağdadi'nin yaşlandığı, sakallarındaki beyazların arttığı, bu nedenle sakallarını boyadığı ve ten renginin değiştiğini anlatan Ağar, Bağdadi'nin oturuşuna ilişkin ise "Usame Bin Ladin, Zerkavi, Zehaviri tarzı bir poz vermiş. O da Usame Bin Ladin, Zerkavi, Zehaviri gibi silah olarak AKS-74U tercih etmiş" dedi.

Bağdadi'nin üzerinde bir taktik yelek olduğuna değinen Ağar, "Bu yelekler özel güvenlik şirketlerinin sırtında 2003 işgaliyle birlikte coğrafyaya girdi. Şarjör mühimmat teçhizat yaşam malzemesi her şeyi içerine doldurabiliyorsunuz" ifadesini kullandı.

"GÖRÜNTÜNÜN ÇEKİLDİĞİ TARİHLE İLGİLİ GÖNDERME VAR"
Ağar, görüntülerle ilgili şu detaylara vurgu yaptı:
"Kaybettikleri ellerindeki son toprak parçası Deyr ez Zur'un güneyinde alandan 'Bağhoz savaşı' diyerek başlıyor. 'Bağhoz Savaşı'nın bittiğini söylüyor. Burada görüntülerin 22 Mart 2019 sonrası çekildiğine gönderme var. Sonra örgütünün propagandasına girişiyor. Elemanlarının herhangi bir alanı teslim etmedikleri Beyji (), Sirte (), Musul (Irak), Rakka () ve Baghouz'a (Suriye) gündem ederek, sonuna kadar savaştıklarını ve öldüklerini söylüyor. Bağdat, Mali, Borkina Faso ve Afganistan'daki yeni cihatçı teröristlerin ve örgütlerin bağlılık yeminini kabul ediyor. Bu sayede çökmediğini, büyümeye devam ettiğini göstermek istiyor. Aslında çokta yanlış değil. Radikal terörün sadece fiziki varlığıyla mücadele radikal terörü bitirmiyor, aksine sıçratıyor ve büyütüyor."

Servis edilen videoda çeşitli dosyalar görüldüğüne de değinen Ağar, "Irak-Şam, Horasan, , , Tunus, Libya, Sina, Somali, Kafkasya ve gibi IŞİD'in kendini gösterdiği sözde eski vilayetlerin isimleri bu dosyalarda yazıyor. Dikkat çeken dosya ise 'Vilayet-i Türkiye' yazanı" şeklinde konuştu.

"Bu ifade ilk defa gözüktü" diyen Ağar, şöyle devam etti:
"Üzerinde 'Vilayet-i Türkiye' yazan bu dosyanın özellikle Bağdadi'ye sunulurken gösterilmesi, videonun ana fikri hakkında ipuçları veriyor.

TÜRKİYE TEHDİT EDİLİYOR
Bağdadi'nin videosunda asıl ana mesajın Türkiye'ye olduğuna dikkati çeken Ağar, "Bu video, 'ı kontrol eden mekanizmaların Türkiye'yi açıktan tehdidi" dedi.

Ağar'a göre böyle bir dönemde bu adımın atılması "İstediğimizi yapmazsanız yeniden DEAŞ ya da farklı bir terör örgütü üzerinden sizi istikrarsızlığa iteriz. Huzursuzluk verecek eylemlerle karşı karşıya bırakırız" demenin farklı bir yolu.

Terör ve Ağar, "Bu resmen bir şantaj videosu" dedikten sonra sözlerini "Bu video da Türkiye, Türkiye'nin iradesi, istikrarı, güvenliği, hassasiyetleri, kararlılıkları ve yapacakları DEAŞ üzerinden tehdit ediliyor" cümleleriyle tamamladı.

kalan karakter 1000

mnisafir mnisafir

terörü idare eden güçleri madur ülkeler bilmesine rağmen neden birlikte o terörü idare eden zalim insanlık düşmanlarına dünyanın her yanında aniden birlikte her menfaatlerine karşı aynı yöntemleri kullanmıyorlar onlara da her alanda dünyayı dar etmiyorlar ekonomik siyasi vs. vs.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.04.2019 22:34
temel temel

israil yada usa da tatil den gelmis kesin yine onlarin parmagi var seytanlik pesin de israil ve usa bu adam din ile hic alakasi olmayan israil ve usa calisan bir casuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.04.2019 20:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.