Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.03.2019 19:59
  • Son Güncelleme: 16.03.2019 20:10

saldırısı tarih bilmenin önemini bir kez daha gözler önüne serdi

'da camide katliam yapan aşırı ağcı terörist Brenton Tarrant'ın saldırıyı gerçekleştirdiği tüfeğin şifreleri çözüldü. Teröristin silahının üzerine yazdığı birçok ifade İslamofobik, Türk düşmanı ve motivasyonu' ortaya koyuyor. Teröristin bu denli tarihi ve siyasi referanslarla Türkiye ve İslam'ı hedef alması "Bazıları yüzyıllardır hafızasını diri tutarken biz gençlerimize tarihimizi ne kadar yeterli öğretiyoruz?" yorumlarına yol açtı.

Onlar hafızasını diri tutarken biz ne yapıyoruz?

Haçlı zihniyeti, 'da terör saçtı. Teröristler, 2 camiye saldırdı. Canilerden Tarrant, tüfeklerle 17 dakika kurşun yağdırdı. Katliamı da Facebook'tan canlı yayınladı. 49 kişi ölürken, 48 kişi de yaralandı. Cani katliamdan önce de manifesto yayınlayıp Türkler'i hedef aldı.

TARİHİ REFERANSLARLA DOLU!
Öte yandan teröristin silahındaki tarihi ve siyasi referanslar dikkatlerden kaçmadı. 49 masum müslümanın ölümüne sebep olan teröristin Haçlı zihniyeti ve tarihi ve siyasi referanslarla dolu mesajlar verdiği görüldü.

İşte anlamlarıyla beraber o mesajlardan bazıları:

-Teröristin saldırıdan hemen önce Facebook hesabından paylaştığı fotoğrafta silahının üstüne büyük harflerle 'Turkofagos' yani 'Türk Yiyici' yazdığı görülüyor.

-Tours 732: (Puvatya Savaşı) Endülüs Emevi Devleti'nin 732 yılında yenilgiye uğradığı ve Batı Avrupa'da İslamiyet'in yayılmasını durduran savaşın yapıldığı yer.

- Miloş Obiliç: Kosova Savaşı'ndan sonra Sultan 1'inci Murat'ı şehit eden Sırp asker.- Anton: İsveç'te göçmen iki çocuğu öldüren Anton Lundin Petterson'u simgeliyor.

- Alexandre Bissonnette: 2017'de 'da bir camiye saldırarak 6 kişiyi öldüren aşırı sağcı.- Janos Hunyadi: 2'nci Murat ve oğlu Fatih Sultan Mehmed'e karşı iki defa Belgrad şehrinin Türkler tarafından alınmasını engelleyen Sırp Komutan.

-Ernst Rüdiger von Starhemberg: 1683'te Kahlenberg Muharebesi'nde Osmanlı'yı yenmiş generallerden birisi. Bu savaşın sonucunda 2'nci Viyana Kuşatması sona ermiş ve Osmanlının Avrupa'dan geri çekilmesi başlamıştı.HAÇLI ZİHNİYETİ YÜZYILLARDIR HAFIZASINI DİRİ TUTARKEN BİZ NE YAPIYORUZ?
Teröristin gerçekleştirdiği saldırıda yapmış olduğu Türk ve İslam dünyasına ilişkin önemli referanslar, tarihi ve milli şuurun önemini birkez daha gözler önüne serdi. yapılan yorumlarda vatandaşlar "Batı ve Haçlı zihniyeti yüzyıllardır hafızasını diri tutarken biz gençlerimize tarihimizi ne kadar yeterli seviyede öğretiyoruz?" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.