Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 15.02.2019 16:42
  • Son Güncelleme: 15.02.2019 18:04

'den 'den çekilme kararı alan 'ye uyarı

, ve Zeytin Dalı Harekatları'nda 3 binden fazla radikal üyesi teröristin etkisiz hale getirildiğini belirterek, "’nin ’den çekilmesinden sonra oluşacak boşluk teröristler için haline gelmemelidir." dedi.

, Soçi'deki Liderler Zirvesi'nin ardından Münih Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere 'ya geldi.

Zirve kapsamında gerçekleştirilen 'la mücadele toplantısına iştirak eden Akar, , Almanya, Fransa ve İngiltere savunma bakanlarının da bulunduğu toplantıda, 'nin terörizmin her çeşidiyle mücadele ettiğini, mücadeleye bundan sonra da devam edeceğini belirtti.

ve Zeytin Dalı Harekatları'nda 3 binden fazla radikal DEAŞ üyesi teröristin etkisiz hale getirildiğini aktaran Akar, "ABD'nin 'den çekilmesinden sonra oluşacak boşluk teröristler için haline gelmemelidir." diye konuştu.

DEAŞ ile mücadele kapsamında Türkiye'de konuşlu koalisyon kuvvetlerinin hava harekatları düzenlediğini hatırlatan Akar, bunun da Türkiye'nin DEAŞ ile mücadelede verdiği desteğe iyi bir örnek olduğunu bildirdi.

3 BİN DEAŞ'LI TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
"Fırat Kalkanı Harekatı bir üyesi ülke tarafından DEAŞ'a karşı icra edilen ilk ve tek karadan yapılan harekat olma özelliğini taşımaktadır." diyen Akar, DEAŞ ile mücadeleyi göğüs göğüse yapan tek ordunun olduğunu vurguladı.

Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetlerinden şehitler verildiğini kaydeden Akar, "Tüm harekat boyunca toplam 21 bin hedef ve yaklaşık 3 bin DEAŞ'lı terörist etkisiz hale getirilmiştir." dedi.

DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin baskısı sonucu aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 3,6 milyon insanın Suriye'deki evlerini terk ederek, güvenli gördükleri Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldığını anlatan Akar, Türkiye'nin, kucak açtığı Suriyeliler için yaklaşık 35 milyar dolar harcama yaptığını vurguladı.

Akar, /'nin Kürtleri temsil etmediğini belirterek, "Kürtler bizim kardeşimiz. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir. Bazıları 'yı Kürtler olarak niteliyor. Bu son derece yanlış. DEAŞ'lı teröristlerin Müslümanları temsil etmediği gibi PKK'lı teröristler de etle tırnak gibi bir bütün olduğumuz Kürt kardeşlerimizi temsil etmemektedir. Unutulmamalıdır ki PKK, PYD, YPG aynıdır. Bu nedenle YPG terör örgütünün bölgeden çıkarılması hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği açısından en önemli konudur." diye konuştu.

GÜVENLİ BÖLGE SADECE TÜRKİYE OLMALIDIR
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı 'ın telefon görüşmelerinde Suriye'de güvenli bölge oluşturulması konusunda fikir birliğine vardığını anımsatan Akar, şöyle konuştu:

"Fırat'ın doğusundaki 440 kilometrelik sınır hattında oluşturulacak güvenli bölgenin emniyetinin koalisyon tarafından sağlanması uygun ve yeterli olmayacaktır. Güvenli bölge sadece Türkiye için değil, evlerini terk etmek zorunda kalan Suriye mültecilerin vatanlarına güvenli şekilde dönmeleri için de önemlidir. Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalıdır."

Akar, Türkiye'nin güneyi sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin verilmeyeceğini de tekrarladı.

Türkiye'yi batıdan uzaklaştığına yönelik iddiaları hatırlatan Akar, "Türkiye batıdan uzaklaşmadı, NATO başta olmak üzere tüm sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmeye devam ediyor." dedi.

- SORULARI YANITLADI
Bakan Akar, toplantının ardından Türk gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin "ABD'liler bölgeden çekilme konusunda kararlı mı" sorusu üzerine Akar, "Çalışıyorlar. Konuyu takip ediyoruz, temaslarımızı da sürdürüyoruz." yanıtını verdi.

Akar, konuyla ilgili özel bir görüşmesinin olup olmayacağına ilişkin soruya ise "Bazı temaslarımız, görüşmelerimiz var. Bunları çalışıyoruz." karşılığını verdi.

"Görüşmelerinizde diğer ülkelerin bizim güvenlik endişelerimizi anladığını hissettiniz mi" sorusu üzerine Akar "Biz endişelerimizi, isteklerimizi tekrar tekrar dile getiriyoruz. Bunlarda da çok açığız. Sadece ABD'li muhataplarımız değil, diğerleri de bizim söylemlerimizin mantıklı, geçerli, coğrafyaya ve genel duruma uygun olduğunu görüyor." değerlendirmesini yaptı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.