Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 15.02.2019 11:57
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.02.2019 22:46
ABONE OL

? Yeni askerlik sistemi ne zaman? belli oldu mu?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili gelişmeler merak ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütüle yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmanın ilk taslağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu. Peki, nasıl olacak? ? Yeni sistem ne zaman yürürlüğe girecek?

Askerlik 9 aya düşecek mi?

Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Merakla beklenen yeni sistem ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı çalışmalarını tamamladı. Daha önce yaş sınırına bağlı bir defalığına çıkarılan bedelli askerliğin sürekli hale getirileceği ve yaş sınırı olmayacağı konuşuluyor. Peki, yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Askerlik 9 aya düşecek mi? İşte konu ile ilgili son gelişmeler...

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yeni Askerlik Sistemi ile ilgili olarak ise; çalışmamızın ilk taslağı Kabine Toplantısında Sn. Cumhurbaşkanımıza sunulmuştur. Çalışmalarımız, diğer Bakanlıklar/Kurumlarla koordineli olarak devam ediyor. Maksadımız, Toplumdan geniş bir kabul görecek, tüm ihtiyaçları ve talepleri karşılayacak dengeli bir sistem teşkil etmektir. Önümüzdeki günlerde çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulacak. Sonuçlar müteakiben kamuoyuyla paylaşılacaktır."

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Milli Savunma Bakanlığı, yeni sistemle ilgili çalışmalarını tamamladı ancak üzerinde bazı değişiklikler yapılabilecek. Yeni sistemde bedelli askerlik kalıcı hale getirilirken yaş faktörü devreye girmeyecek. 20 yaşında askere gelenler temel eğitim süresini tamamladıktan sonra bedelli yapabilecek.

Bedelli askerlik yasası çıktıktan sonra 600 binden fazla gencin başvurması ve oluşan büyük talep, bedelli sistemin kalıcı hale gelmesi için fikir birliği oluşmasını sağladı. Daha önce yaş sınırına bağlı olarak bir defalığına çıkarılan bedelli askerlik, yeni sistemde sürekli hale getirilecek ve yaş sınırı olmayacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ HER YIL DEĞİŞEBİLİR
Temel eğitim süresinin 1 ay olması planlıyor. Bedelli askerliğin ücreti ise her yıl belli bir kritere göre değişebilir.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI İÇİN 3-6 AY SEÇENEĞİ
Askerlik dönemi yükümlülerin eğitim durumuna göre 3, 6, 9 ve 12 ay olacak. Geçtiğimiz günlerde askerlik sürelerinin azaltılmasıyla ilgili çalışmalar olabileceği belirtiliyordu.

Üniversite mezunları için seçenekli olarak 3 ya da 6 aylık dönem olabileceği söyleniyor.