Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 14.02.2019 16:12
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.02.2019 17:31
ABONE OL

Son dakika: Soçi'de 3'lü zirvesi!

Başkan Erdoğan, Putin ve Ruhani'nin katılımıyla gerçekleştirilen "" konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi sona erdi. Zirve öncesi açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, "Zirve sonrası müjdeler vereceğimize inanıyorum" açıklaması yaptı. Putin de, " 'teki teröristler için mazeret olamaz" dedi. Ruhani ise, "Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz" görüşünü dile getirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı , Rusya Devlet Başkanı ve 'nin "" konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi sona erdi. Sanatoryum Rus'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ev sahipliğinde yapılan zirve toplantısı 1 saat 10 dakika sürdü.

İkili görüşmeler sonrası Soçi'deki Üçlü Suriye Zirvesi'nde Başkan Erdoğan, Putin ve Ruhani bir araya geldi. Putin, " 'teki teröristler için mazeret olamaz" dedi. Erdoğan da, "Zirve sonrası müjdeler vereceğimize inanıyorum" açıklaması yaptı. Ruhani de, "Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz" görüşünü dile getirdi.

Görüşmede Türk heyetinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu.

BAŞKAN ERDOĞAN: SURİYE HALKI BİZDEN SEVİNDİRİCİ HABERLER BEKLİYOR
İşte konuşmasından satır başları:

"Sayın Putin'in ev sahipliğinde Soçi'de bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Sözlerimin hemen başında dün İran'da gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Kritik bir dönemde çok kritik bir zirve icra ediyoruz. 8 yıldır silahların ve bombaların gölgesinde kalan Suriye halkı bizden kalıcı çözüme yönelik sevindirici haberler bekliyor.

Bugüne kadar yaptığımız 3 toplantıda da beklentileri boşa çıkarmadık. Tüm görüş ayrılıklarına ve provokasyonlara rağmen, ruhunu muhafaza ettik. Astana formulü, bu manada başlatılan en başarılı girişimlerden biridir.
Biz nasıl akan kanı durdurmak için mücadele ediyorsak, başkaları da o kanın akması için çalışmaya devam ediyor.

Türkiye olarak, biz de Suriye halkının en zor zamanlarında yanında olduk. 35 milyar dolar yardımı Suriyeli mültecilere yapmış vaziyetteyiz.

Komşumuz Suriye'nin barışa kavuşması için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

Siz kıymetli dostlarımla bizden sevindirici haberler bekleyen Suriyeli kardeşlerimizin beklentilerini boşa çıkarmamayı temenni ediyorum."

PUTİN: ASTANA, SURİYE İÇİN KALICI BİR SİYASİ ÇÖZÜM SÜRECİNE VESİLE OLDU
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Üçlü Zirve öncesi açıklama yaptı. Putin, "Ateşkes İdlib'teki teröristler için mazeret olamaz. ABD'nin Suriye'den asker çekme konusundaki kararlılığını da görüştük. Astana, Suriye için kalıcı bir siyasi çözüm sürecine vesile oldu" dedi.

Putin'in konuşmasından satırbaşları şöyle:
"Anayasal komite için büyük çaba sarf edildi. Çalışmaya başlaması çok önemli. İdlib'de nihai çözüm bulmamız çok önemli. 3 ülkenin gerekli adımları atması ve terörü tamamen ortadan kaldırmaları gereklidir. Ateşkes İdlib'deki teröristler için mazeret olamaz. Suriye'nin kuzey doğusundaki durumu da görüştük. ABD'nin asker çekme kararını da görüştük. Sayın Erdoğan ile yaptığımız fikir alışverişinde Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir kaldık. Şimdi Suriye'nin topraklarının hemen hemen tamamında çatışmasızlık rejimi muhafaza ediliyor. Bu bizim somut ve pozitif ortak neticemizdir. Astana, Suriye için kalıcı bir siyasi çözüm sürecine vesile oldu.

RUHANİ: ABD TERÖRİSTLERİ KULLANIYOR
Putin'in ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açıklama yaptı.

Ruhani'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:
"Sadece Suriyeliler kendi kaderlerine karar vermeli. Şu ana kadar ateşkes için büyük çabalar gösterdik ve büyük ölçüde başarılı olduk. Savaşı sona erdirdik. İstikrarı ve barışı sağlamış durumdayız."

"Suriye için çabalarımıza devam edeceğiz. Son derece önemli bir görüşme yaptık. Kararlarımızın amacı Suriye halkına yardımcı olmak. Dış müdahale olmaksızın Suriye halkının amaçlarına kendilerinin ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Amacımız, tüm terör örgütlerini ortadan kalkdırmak ve diyalogun geliştirilmesi ve anayasanın yenilenmesi ile sığınmacıların evlerine dönmesi olacaktır. Terörden kurtulmuş birleşik Suriye'nin önemine vurgu yaptık. Suriye'nin bütün çocukları ulusal haklarını kullanabilmeli. Suriyeliler kendi kaderlerine karar vermeli. İçişlerina müdahale yapılmamalı. Ateşkes için büyük çaba gösterdik ve büyük oranda başarılı olduk."

"Savaşı sona erdirdik ve sınırlı bölgeler haricinde barışı sağlamış durumdayız. Uluslararası hukuk çerçevesinde bunu yapmak için elimizden gelen çabayı göstermeye devam ediyoruz. Ülkelerimiz arasındaki işbirliği; bir yandan da Suriye'nin ulusal sınırlarını ve toprak bütünlüğünü korumaya yardımcı oldu, diğer yandan ülkenin aydınlığa kavuşması için faydalı olduk ve barışın sağlanmasına katkı sağladı. Maalesef ABD hükümeti Suriye'deki terör gruplarını kullanarak amaçlarına ulaşmaya çalışıyor."

"En iyi çözüm Suriye'deki merkezi hükümet olacaktır. Suriye ve Türkiye arasında yapılmış anlaşmalar, bu konuda atılacak adımlardan birisi olabilir. İran Rus dostlarımızla birlikte Suriye ve Türkiye arasındaki dostluğun tesisi için çalışmaya hazırdır. Atılacak her türlü adımın Suriye'deki durumu karıştırmasından endişe etmekteyiz. Yeniden inşaya başlamak için çalışmalar başlatılmalı."

"Sığınmacıların evlerine geri dönmesi konusu da son derece önemli. Bu krizin sona ermesi için yeni düşmanlık yerine Suriyelilerin hayatını yeniden inşa etmesi ve hukukun üstünlüğü yeni bir adım olacaktır. Üçlü görüşmelerin yanı sıra Cenevre'deki görüşmeler de çok önemlidir."

"BM'nin adımları başarılı olmamış ve yeni bir Suriye Özel Temsilcisi atanmıştır. Suriye'deki barışın devamı için amaçlanan dış müdahaleler olmaksızın bunların gerçekleştirilmesi ve toprak bütünlüğü çok önemlidir. İçişlerine karışılmamalıdır. Her türlü teröre karşı mücadele gerçekleştirilmeli. Dış güçlerin Suriye'deki ABD güçlerinin ülkeden ayrılması gereklidir. İsrail'in siyonist rejiminin işgalini sona erdirmesi için baskı yapılmalı."