Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 14.02.2019 11:33
  • Son Güncelleme: 14.02.2019 13:00

'ndan 'ya 'Bozkurt' tepkisi

, "'da nın 'Bozkurt' işaretini içerecek şekilde yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor, şiddetle kınıyoruz" diyerek sert tepki gösterdi.

Dışişleri'nden Avusturya'ya sert tepki

tarafından yapılan yazılı açıklamada, "'da parlamentoda kabul edilen ve yasalaşma süreci tamamlanan ``nın `Bozkurt` işaretini içerecek şekilde 1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir kez daha şiddetle kınıyoruz" denildi.

"İLİŞKİLERİMİZİN SELAMETİ VE BAĞNAZLIĞIN YERİNİ AKLISELİMİN ALMASI AÇISINDAN BU ELZEMDİR"
Dışişleri Bakanlığı tarafından `Bozkurt` işaretine ilişkin yapılan yazılı açıklama şu şekilde: "Avusturya'da parlamentoda kabul edilen ve yasalaşma süreci tamamlanan `Sembol Yasası`nın `Bozkurt` işaretini içerecek şekilde 1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Tüm uyarılarımıza rağmen, Avusturya İçişleri Bakanlığınca anılan yasa doğrultusunda 11 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan yönetmelikte, ülkemizde yasal bir nin sembolü olan "Bozkurt" işaretinin gibi eli kanlı bir terör örgütünün sembolüyle aynı listede yer alması tam bir skandaldır; popülizmin ulaştığı noktayı göstermesi açısından da düşündürücüdür. Avusturya, bu akıl ve mantık dışı kararıyla sadece bu sembolü kullanan siyasi parti ve destekçilerini değil, bütün siyaset kurumunu ve meşru siyaset zeminini hedef almıştır. Avusturya'nın hem ikili ilişkilerimize ciddi etkileri olacak, hem de popülizmi körükleyen çıkmaz sokak siyasetini bırakarak bu yoldan dönmesi beklenmektedir. İlişkilerimizin selameti ve bağnazlığın yerini aklıselimin alması açısından bu elzemdir."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.