Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.01.2019 16:19
  • Son Güncelleme: 11.01.2019 16:23

Doktorları şaşkına çeviren 'aksesuar dilli' Zeynep Bebek...

Çift dilli olarak dünyaya gelen adlı bebek başarılı bir operasyonla normale döndürüldü. Bebekte tıp literatüründe, “aksesuar dil” olarak bilinen ve çok nadir rastlanan bir hastalık olduğu tespit edildi.

Bu bebek doktorları bile şaşkına çevirdi!

dünyada çok nadir rastlanan bir hastalık ve başarılı bir tıbbi müdahaleye sahne oldu. Arzu ve çiftinin bebekleri , morarma şikayeti ile hastaneye başvurdu.

Burada Yrd. Doç. Dr. Çocuk Cerrahı , KBB Uzmanı Dr. Caner Torunlar ve Yoğun Bakım Sorumlusu Sinem Gündüz tarafından kontrole alınan bebekte tıp literatüründe, "aksesuar dil" olarak bilinen ve çok nadir rastlanan bir hastalık olduğu tespit edildi.

Bebeğin ağzının arka kısmında boğaza kadar uzanan 5 santim uzunluğundaki ikinci dilin çocuğun nefes almasını engellediği görüldü. Bu durum karşısında çok riskli olan ameliyatı Yalova'da ilk kez gerçekleştirmek için ameliyathaneye giren ekip, başarılı bir operasyonla ikinci dili alarak çocuğu sağlığına kavuşturdu.

Yard. Doç. Dr. Ahmet Güngör, "İkinci dil oldukça riskli bir yerdeydi. Biz bu dili kapalı ameliyat teknikleri kullanarak kansız bir şekilde aldık. Bebek son derece iyi" dedi.

Bebeğin babası Mahmut Erdoğan ise, "Çocuğumuzu sağlığına kavuşturan doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.