Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 04.10.2018 11:19
  • Son Güncelleme: 04.10.2018 11:19

açıklandı mı? YDS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 YDS sonucu sorgulama

ile ilgili açıklama yapan sonuçların 4 Ekim tarihinde erişime açılacağını duyurmuştu. Duyurunun üzerine sınava giren binlerce vatandaş 'YDS sonuçları açıklandı mı?' Sorusunu araştırmaya başladı. Peki YDS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? 2018 ÖSYM YDS sonuçlarına ilişkin detaylar takvim.com.tr'de...

YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonbahar dönemi sınav sonuçları için geri sayım başladı. , 9 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen YDS'nin sonuçları için net tarih vermişti. Peki, açıklandı mı? Saat kaçta açıklanacak?

YDS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak sorusu ile ilgili ÖSYM son dakika açıklaması araştırılıyor. YDS sonbahar sınav sonuçları sorgulama ekranı yoğun ilgi görüyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi bünyesinde bulunan sınavların başvurularını belirlediği tarihlerde alıyor. Sınavlara girmek isteyen adaylar, başvurularını gerçekleştiriyorlar. YDS sonbahar 9 Eylül tarihinde gerçekleştirildi. Sınav 10.15'te başladı ve 3 saat sürdü. Sınava giren adaylar heyecanla sonuçları beklemeye başladılar. YDS sonuçları ile ilgili açıklama yapan ÖSYM sonuçların 4 Ekim tarihinde erişime açılacağını duyurmuştu. Saat kaçta açıklanacağı ile ilgili ise henüz bir açıklama bulunmuyor. Güncel gelişmeleri haberimiz içerisinden takip edebilirsiniz. YDS sonuçları, yüksek lisans programlarına giriş için kullanılabileceğinden, lisans programı mezunları ile lisans programlarında okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir. Ancak, bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için YDS sonuçlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeleri gerekmektedir. Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

YDS sonuçları 2018 sonbahar sınavının ardından heyecanla bekleniyor. YDS sınav sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Yabancı dil puanı almak isteyen adaylar merkezi sınavlara girerek istenilen puanı almaya çalışıyorlar. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, ÖSYM tarafından düzenleniyor. YDS sonbahar döneminde 9 Eylül tarihinde yapıldı. Sınav 10.15'te başladı ve 3 saat sürdü. Sınavın geçerlilik süresi, kurumların kendi mevzuatındaki geçerlilik süresi olacaktır. Ayrıca kurumlar kendilerine uygun geçerlilik süresi belirleyebileceklerdir. Adaylar puan hesaplamalarını yaptıktan sonra resmi sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. YDS sonuçları ile ilgili açıklama yapan ÖSYM sonuçların 4 Ekim tarihinde erişime açılacağını duyurmuştu. Saat kaçta açıklanacağı ile ilgili ise henüz bir açıklama bulunmuyor. Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri/duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. İlgili kamu kurum ve kuruluşları adaylara ait sonuç bilgilerini, Merkezimize resmi olarak başvurdukları takdirde web servis üzerinden alabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez. YDS sonuçları sorgulama ekranına ve yapılan güncel açıklamalara haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

YDS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
YDS sonuçları ile ilgili açıklama yapan ÖSYM sonuçların 4 Ekim tarihinde erişime açılacağını duyurmuştu. Saat kaçta açıklanacağı ile ilgili ise henüz bir açıklama bulunmuyor. Güncel gelişmeleri haberimiz içerisinden takip edebilirsiniz.

YDS SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri/duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. İlgili kamu kurum ve kuruluşları adaylara ait sonuç bilgilerini, Merkezimize resmi olarak başvurdukları takdirde web servis üzerinden alabilirler.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılmaktadır. Söz konusu işleme sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

DEĞERLENDİRME

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavların cevap kâğıtları, ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır.

Test hazırlanmayan dillerde çeviriler, ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır.

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,

80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,

70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,

60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,

50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

olarak kabul edilir. Bu seviyelerden hangilerine ne miktarda tazminat ödeneceği ilgili mevzuata göre tespit edilecektir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.