Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 15.09.2018 13:39
  • Son Güncelleme: 15.09.2018 16:35

3. Havalimanı'nda büyük provokasyon

'yi ekonomik tehditler ve yaptırımlarla dize getiremeyen yeni planını devreye soktu. Türkiye'yi şaha kaldıracak proje olan 3. Havalimanı'nın inşaatında büyük provokasyon yaşandı. Yeni Havalimanı'yla birlikte havayolu turizmindeki egemenliklerini kaybedeceklerini anlayan , gibi ülkeler düğmeye bastı.

3. Havalimanı'nda büyük provokasyon
3. Havalimanı'nın bitimine yakın iyice panikleyen ülkeleri düğmeye bastı. Yeni kaos planını devreye sokan , gibi ülkeler havaalanı inşaatında büyük bir provokasyona imza attı.


(İşte 3. Havalimanı ile ilgili en çok tweet atan ülke ve şehirlerin yüzdesel oranı)


3. Havalimanı ile Almanya, Frankfurt'a "yolcu transfer merkezi" olma unvanını kaybedecek. Kaybetmemek için Almanya, Yeni Havalimanı inşaatında emekçiler üzerinden gerilimi körüklüyor. Önceki gün başlayıp gece boyu açılan etiketlere en büyük desteğin Platformu üyeleri ile Almanya'dan geldiği görülüyor.

(Tweet atılan ülke ve şehirlerin sıralaması)

İŞTE YAŞANANLARIN PERDE ARKASI

HAK/HUKUK/ADLET DEĞİL EYLEM PROVOKASYONU

Bugün yeni havalimanında yaşanan provokasyonun videosu ortaya çıktı. Görüntüler yeni havalimanında yaşananların hak/hukuk/adalet ekseninden çok daha farklı mesajlar taşıdığına işaret ediyor.

AMAÇ TÜRKİYE'NİN İMAJINI ZEDELEMEK

Açılışına kısa bir süre kalan havalimanında yaşanan bu provokasyonun amacı dünyanın sayılı havalimanlarından biri olacak 3. Havalimanı'nı 29 Ekim'de açtırmamak. Bu prestijli projeye gölge düşürerek, 'nin imajını zedelemek.


PROVOKASYONU İÇERİDEN CUMHURİYET DIŞARIDAN BBC KÖRÜKLÜYOR

Uzunca bir süredir yapımı süren yeni havalimanınında ilk kez bu boyutta provokasyonun yapılması "Zamanlama manidar" dedirtti. İçeriden Cumhuriyet, dışarıdan BBC provokasyonu körüklüyor.


BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR OLAYIN YAŞANMAMASI SORU İŞARETLERİNİ ÇOĞALTTI

Yüzlerce taşeron, binlerce işçinin çalıştığı projede problem ve aksaklıkların yaşanması normal ancak ilk kazmanın vurulduğu tarihten itibaren bugünkü provokasyona benzer hiç bir hareketliliğin yaşanmaması soru işaretlerini çoğalttı.

MEDYANIN TAHTAKURUSU YALANI

Bazı medya organlarında protestonun konaklama noktalarındaki tahtakurularından çıktığı iddia edildi ama gerçek ortaya çıktı. Sabah 06:30 civarında Yeni Havalimanı şantiyesinde servis hareket saatlerinde gecikme yaşandığı bahanesiyle bir işçi grubu protestoya başladı.

PROVOKASYON SOSYAL MEDYADA KÖPÜRTÜLDÜ

Saatler geçtikte bir kaç işçinin başlattığı provokasyon, büyük bir grubun protestosu haline geldi. Yaşananlar sosyal medyaya yansıtıldı ve provokasyon köpürtüldü. Şantiyeye kitlesel desteğe gitmek fikrini ortaya atan işçilerin hakkını savunmaktan başka bir amacı olduğu ortaya çıktı.


İŞÇİLERİN TALEPLERİ DİNLENDİ

Saat 14:30'da İGA Ana Yerleşke'sinde Eyüp Sultan Kaymakamı Abdullah Dölek ve İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu işçilerin bir kısmıyla bir araya gelip taleplerini dinledi. Toplantıda işçi grubu hangi ara hazırlandığı tespit edilemeyen taleplerini sundu.

"TALEPLER KARŞILANACAK" DENDİ AMA PROVOKASYON SÜRDÜ

İşçilerin taleplerin karşılanacağı açık bir şekilde kendilerine ifade edildi. Konunun kapanması gerekirken, toplantı sonrasında provokasyon devam etti.

İGA'DA KAYITLI OLMAYAN KİŞİLER DE KATILDI

Bu esnada, İGA bordrosuna kayıtlı olmayan kişilerin de provokasyon amaçlı eylemlerin içerisinde yer aldığı tespit edildi. Bunlardan biri de, TKP/ML Tikko üyesi Özkan Özkancı.

HDP TEŞKİLATLARI PROVOKASYONU YAYDI

Yeni havalimanındaki provokasyon içeride terör örgütü militanlarıyla büyütülürken, dışarıda ise HDP teşkilatları eliyle yayıldı.


GEZİ VE 17/25 ARALIK'IN EN BÜYÜK PROVOKATÖRÜ GÜRSEL TEKİN YİNE DEVREDE

Gezi ve 17/25 Aralık'taki en büyük provokatörlerden biri olan ve 24 Haziran seçimleri öncesi 100 binlerce Suriyeliye kimlik verildi yalanını utanmadan söyleyen Gürsel Tekin, bugün de tıpkı 17/25 Aralık'ta FETÖ elebaşı Gülen'in yaptığı gibi Erdoğan'a hakaret edip tehdit etti.

BU İŞİN İÇİNDE CHP DE VAR

CHP'liler Katar'dan Türkiye'ye hediye edilen uçağın satın alındığını iddia etmişti. CHP'nin bu yalanı bu provokasyonda kullanmayı amaçladığı da anlaşıldı.


İŞÇİLERİN KOŞULLARI TEK TEK İNCELENDİ

Sadece işçilerin değil, dışarıdan katılan provokatörlerin tespit edilmesi sonrası bu kez, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu ve İstanbul Yeni Havalimanı taşeron firma yetkilileri işçilerin taleplerine yönelik toplantı yaptı. Bu toplantıda, eylem yapan işçilerin hangi taşeronlarla, ne koşullarda çalıştıkları tek tek incelendi. İşçilerin kabul edilen talepleri yeniden gözden geçirilerek, atılacak adımlarla ilgili hazırlıklar başladı.

İŞÇİLER UZLAŞMACI TAVIR SERGİLEMEDİ

Saat 18:00'de ise İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu ve Kadri Samsunlu, tansiyonu azaltmak amacıyla işçilerle kamp alanında akşam yemeğinde buluştu. Talepleri kabul edilen eylemci işçiler ise uzlaşmacı bir tavır sergilemedi ve protesto eylemlerine devam etti.

İÇERİDEN VE DIŞARIDAN ÖRGÜTLÜ BİR TEZGAH

3. havalimanındaki provokasyondan gelen yeni video dikkat çekti. Görüntüler, içeriden ve dışarıdan örgütlü bir tezgahın olduğunu kanıtlar durumda...

MİLİTANLAR OLAYLARI ÖRGÜTLÜYOR SÖYLENTİSİ

1 haftadır sürekli şantiyelerde bulunan bazı militanların olayları örgütlediği iddiası var. Yatakhanelerde örgütlenen militanların, yangın söndürme tüpleri ile patlayıcı yapmayı kendi aralarında konuştukları dile getiriliyor

İNŞAAT-İŞ SENDİKASI PROVOKASYONU KÖRÜKLÜYOR

İnşaat-İş Sendikası, "dışarıdan işçi arkadaşlar kamp alanına alınmıyor" diye tweet atarak provokasyonu körükledi. Sosyal medyadaki paylaşımları da yeni bir Gezi çıkarma niyetinde olduklarını ortaya koydu.

PROVOKASYONU KİTLESELLEŞTİRMEK İSTİYORLAR

Yeni havalimanındaki provokasyonu kitleselleştirmek isteye Cumhuriyet gazetesi, Twitter'dan "İş durdurma eylemi yarın daha da büyüyecek" paylaşımı yaptı.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

bu millet 15 temmuzda çoooookkk tahtakurularını ezdi geçti.bazı tahta kafalılar daha anlamadı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır2
cevapla 15.09.2018 17:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.