Bugünkü
Takvim

Gizli timi

Darbe gecesi üç helikopterli timi, ’ı almak üzere Dalaman Havaalanına Havalimanı’na gitti. Başarısız olunca da kaçıp izlerini kaybettirdi. Büyük ihanet, sümenaltı edildi

Gizli suikast timi
TAKVİM, 'daki hain iç işgal girişiminin 'ı hedef alan Marmaris-Dalaman ayağında darbe içinde darbe şeklinde kurgulanan olaylar zincirini açıklıyor. Kayıtlara göre, Erdoğan'ı öldürmeyi derdest etmeyi amaçlayan ihanet operasyonu darbeci ve ekibinin yürüttüğü operasyondan ibaret değildi.

DALAMAN'DA PUSU
15 Temmuz gecesi, Dalaman'a, Sönmezateş'in timinden 3 saat önce bir başka tim geldi. Üç helikopterle gelen bu tim, ATA uçağı 'den havalanıp 00:40 sularında 'na indiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı almayı planlıyordu. Ancak bu gizli timin bilmediği şey Erdoğan'ın henüz uçakta olmadığı idi. Ne hikmetse tanık ve şüphelilerin ifadeleriyle ve radar, bant çözümü kayıtlarıyla sabit olan bu esrarengiz helikopterlerin varlığı araştırılmadığı gibi aksine konu, skandal bir biçimde sümenaltı edildi.(Pusudan kurtuluş anı)


TAHRİFAT YAPILDI

O geceye dair radar bant çözümlerinde tahrifat yapıldı. Bant çözümlerinde yapılan en önemli tahrifatlardan biri, 15 Temmuz gecesi Dalaman Havalimanı kulede yapılan konuşmaların sanki 'da yaşanmış gibi değiştirilmesiydi. Bunun yanı sıra bölgedeki hava trafiğini kayıt altına alan , Datça ve İzmir radar kule kayıtları, dâhili, harici telsiz-telefon tapelerinde de tahrifatlar yapıldı. Bununla da yetinilmedi, Dalaman'da Erdoğan'ın ATA uçağını, sivil uçak iniyor bahanesiyle tam 11 dakika pistbaşı yaptığı halde bekleten ByLock kullanıcısı 'cü sivil imam ve kule görevlisi Muhammed Mustafa Öğüt'le ilgili soruşturma darbe- suikast bağlamından koparılıp FETÖ üyeliğiyle sınırlandırıldı.

KİLİT DOSYA NEDEN KAPATILDI?
15 Temmuz gecesi Dalaman Havalimanı'nda yaşananlar, Marmaris ve İstanbul'da yaşananlar kadar önemli. Çünkü Cumhurbaşkanı'nı almaya gelen esrarengiz helikopterler ( ekibinden üç saat önce, tam vaktinde gelenler) eğer görevlerini başarabilselerdi darbenin seyri değişecekti. Dalaman Havalimanı, 15 Temmuz'da hain operasyonun en kritik yerlerinden biri, belki de birincisiydi. Bütün bilgi ve belgeler Dalaman'ın 15 Temmuz'un nirengi noktası olduğunu gözler önüne seriyor. Çünkü buradaki hain operasyon başarılı olsa muhtemelen darbe de başarıya ulaşacaktı. Dalaman'da, Marmaris'te sürdürülen darbe/suikast davasından ayrı olarak önemli bir soruşturma derinlemesine yürütülürken Cumhuriyet Savcılığı dosyaya müdahil oldu. Âdeta dosyayı karantinaya aldı, yayın yasağı kararı aldırdı ve soruşturmayı da derinleştirmedi! Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz Dalaman dosyasına el koydu. Daha önce sümenaltı edilen dosyayı dört savcı ile yeniden soruşturuyor.

İDARİ TAHKİKAT SONUÇSUZ KALDI
Değerlendirme ve Denetleme Başkanı (DEDENT) Yılmaz Özkaya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na tanık olarak verdiği ifadeye göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nca 15 Temmuz'la ilgili olarak başlatılan idari tahkikat heyetinin başındaydı. Ancak Özkaya'nın hazırlattığı idari tahkikat raporu, 15 Temmuz gecesinin Dalaman'daki karanlık noktalarını aydınlatmadı. Aksine üç esrarengiz helikopter başta olmak üzere pek çok önemli unsur bu raporda yer almadı. Çünkü Özkaya, radar kayıtları ve tanık ifadeleriyle sabit olan helikopterlerin varlığını kabul etmiyor. Tıpkı Dalaman Hava Meydan misafirhanesinde teamüllere aykırı biçimde kaldığını reddettiği gibi... Dalaman'da olan Muharip Kurmay Harekât Başkanı Albay Abdurrahman Arslan'ın da 15 Temmuz'da tıpkı Korgeneral Yılmaz Özkaya gibi astsubay misafirhanesinde kaldığı, bu bilginin yine ceridelere yazılmadığı ortaya çıktı.

15 TEMMUZ KAYITLARI DEĞİŞTİRİLDİ
15 Temmuz'da Dalaman'da yaşananların kayıtlarının tutulmasıyla ilgili garipliklerin başında 15Temmuz gününün bant kayıtlarının 17 Temmuz olarak yazılması geliyor. Darbeci hain Gökhan Şahin Sönmezateş'in suikast ekibinin gelmesinden öncesinde ve sonrasında yaşananlar 17 Temmuz'da yaşanmış gibi gösterildi. 15 Temmuz'da Dalaman Havalimanı civarında ring atan ve Erdoğan'ınuçağını bekleyen üç helikopterle ilgili kayıtlar da 17'sine aktarıldı.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR?

1- Kütahya, Akhisar, Çardak, Milas, İzmir Yenikale, Eskişehir ve Ankara başta olmak üzere ülkenin batı bölgelerindeki kulelerin radar ses kayıtları neden yok edildi? O gece kulelerde onca konuşma olduğu halde dosyada "Hiçbir ses kaydı bulunmamaktadır" ibaresi yer alıyor. Radar ses kayıtları kim tarafından imha edildi?
2- Dalaman'a giden üç esrarengiz helikopteri oraya kim, kimler gönderdi? Gece 01:00'den itibaren darbe girişimi başarısızlığa uğramaya başlayınca birileri bu helikopterleri unutturup tek suikast timinin Gökhan Sönmezateş grubu olduğunu algısını mı yarattı?
3- Helikopterlerin varlığını keşfeden, konuyu soruşturan görevliler neden soruşturmadan uzaklaştırıldı, niçin ceridelerde tahrifatlar yapıldı, bant çözümleri neden eksik tapeleştirildi?
4- 15 Temmuz gecesi Dalaman Havalimanı kulede yapılan konuşmaların sanki 17 Temmuz'da yaşanmışçasına değiştirilmesi gibi bir büyük tahrifat nasıl gizlendi? Bunu yapan askeri personel hakkında neden hiçbir işlem yapılmadı, olayın üzeri niçin örtülmeye çalışıldı?
5- Bölgedeki hava trafiğini kayıt altına alan Kütahya Radar, Datça Radar ve İzmir Radar kule kayıtları, dâhili, harici telsiz telefon tapelerinde neden tahrifatlar yapıldı?ATA UÇAĞI 5. PERONA YANAŞTIRILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesini almak üzere İzmir 'ndan kalkan ATA uçağının Dalaman Havalimanı'nda VIP uçaklar daima 24 numaralı perona yanaştırıldığı halde o gece neden 5 numaralı perona yanaştırıldığı da ciddi bir soru. ATA uçağının Erdoğan içindeyken Dalaman Havalimanı pist başında tam 11 dakika bekletilmesi ve Monarch Havayolları'na ait bir uçağın indirilmesinin buna gerekçe gösterilmesi izah edilemiyor.

ABDURRAHMAN ŞİMŞEK
60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.