• Güncel
  • 12.01.2018 08:03
  • Son Güncelleme: 12.01.2018 - 08:03

AYM anayasayı çiğnedi!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü , 'nin ve kararına tepki gösterdi.

AYM anayasayı çiğnedi!

Başbakan Yardımcısı ; 'nin 'cü Ahmet Altan ve ile ilgili aldığı karar hakkında "Anayasa Mahkemesi temyiz mahkemesi değildir." dedi.

İşte Bekir Bozdağ'ın twitter hesabı üzerinden yaptığı o açıklama:

1)Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi'nin yetkisi ve görevi dahilindedir.Bireysel başvuru,Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.

2)Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz;ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

3)Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış;suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.

4)Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi,ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.

5)Anayasa Mahkemesi'nin Alpay ve Altan kararları, kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir.Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.

kalan karakter 1000

Vatan Vatan

Suçluların haklarını gözeten zihniyetten o kadar sıkıldık ki

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.01.2018 09:31
serdar serdar

can dündar' ı da böyle kaçırmışlardı... anayasa mahkemesi devam eden yargılamayı bitiremez. alternatif bir kurumu değildir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.01.2018 08:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT