• Güncel
  • 08.12.2017 10:17
  • Son Güncelleme: 08.12.2017 - 10:17

Dünya basını Erdoğan'ın ziyaretini manşete taşıdı

'ın ziyareti dünya basınında manşet oldu. The Guardian Erdoğan'ın Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'a yaptığı Lozan çıkışını 'Yunan Cumhurbaşkanı şoka girdi' başlığıyla duyurdu.

Dünya basını Erdoğanın ziyaretini manşete taşıdı

Türkiye- arasında 65 yıl sonra gerçekleşen tarihi ziyaretin ilk günü, beklendiği gibi Yunanistan basınında manşetten veriliyor.

Kathimerini gazetesi "Gerginlikler dolu ziyaret" başlıklı haberinde "Erdoğan geldi, mesafeler daha da arttı. Erdoğan Atina'da 'hücum taktiği' izledi. Tüm anlaşmazlıklar alenen konuşuldu. Erdoğan, Batı Trakya ve darbeden sonra Yunanistan'a kaçan askerler konularında ısrarlıydı" dedi.

Elefteros Tipos gazetesi "Tarihi fiyasko" başlıklı haberinde "Hatalar zinciri... Cumhurbaşkanlığı arenaya dönüştü. Çipras ise savunma pozisyonunda idi. Ziyaret iyi hazırlanmadı" dedi.

Dimokratia gazetesi manşetinin "Erdoğan Atina'ya şov yapmaya geldi" şeklinde oldu. İktidar partisi SYRIZA'nın yayın organı Avgi gazetesi ise "Ses tonları yüksek ama, ilişkilerin düzelmesi için irade mevcut. Anlaşabilmek için açık sözler" diye yazdı.

To Vima gazetesinin manşeti de "Başkanlık Sarayı'nda yenilgi" oldu.

Ta Nea haberinde "Yunan Hükümeti, Erdoğan'ın tahriklerine karşı hazırlıksızdı" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın ziyareti uluslararası medyada da ses getirdi. İngiliz The Guardian gazetesi, "Erdoğan, Yunanistan ziyaretinin başlangıcında sert bir söylem benimsedi" başlıklı bir yazıya yer verdi.

The Guardian'a göre Türk liderin sözleri üzerine Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un açıkça şoka girdiği görüldü.

Yazıda, "Atina'ya adımını atmasından yalnızca bir saat içinde (Erdoğan), Yunan cumhurbaşkanına 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması'nda belirlenen dini özgürlüklerin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi" ifadesi aktarıldı.

Independent gazetesi, Erdoğan ile Pavlopoulos'un kameralar önünde Lozan Antlaşması'nı konuşmasını 'bir karşılama töreni için alışılmadık düzeyde açık sözlü bir diyalog' olarak nitelendiriyor. Independent, "İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan ve bir Türk cumhurbaşkanının 65 yıl sonra yaptığı ilk ziyaret olan bu ziyaret, hızla iki NATO müttefiki arasında açık sözlü bir hınç alma partisine dönüştü" yorumunu yapıyor.

Ziyaretin gergin başladığını bildiren The Daily Telegraph ise, Lozan tartışmasının diplomatik sınırları zorladığını yazdı.

Amerikan New York Times gazetesine göre, Lozan restleşmesi nedeniyle ziyaretten diplomatik sonuç beklentisi ortadan kalktı.

Wall Street Journal gazetesi de Yunanistan'da tansiyonun yükseldiğine dikkat çekiyor.

kalan karakter 1000

bekleyeni avlarlar bekleyeni avlarlar

bunlara geri durdukça üzerine geliyorlar, o nedenle hep fazlasını isteyeceksin ki sınırını bilsin. Selanik bizimdi diycen bunlara iyice kafayı yesinler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.12.2017 23:26
öz.t. öz.t.

yunanistan israil ve misirla cephe kuruyor tatbikat yapiyor akdenizde gaz petrol sahasini yutmaya kalkiyor tabi ki lozan gundeme gelir sayin erdogan soydaslarimiza zulmu de uyarmistir

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır0
cevapla 08.12.2017 13:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT