Bugünkü
Takvim

'yi şoka sokacak iddia

Irak ordusunun Kerkük'ü ele geçirmesinin ardından olası Erbil operasyonu halkını tedirgin ediyor. Erbil'de kulaktan kulağa 'ye darbe yapılacağı konuşuluyor.

  • Güncel
  • 23.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.10.2017 11:49
ABONE OL
Barzani'yi şoka sokacak iddia

İşgalci güçlerine karşı 16 Ekim gecesi operasyon başlatan Irak ordusu ve Haşdi Şabi, Türkiye'nin Habur'a alternatif olarak hayata geçirmeye hazırlandığı Ovaköy güzergahını tamamen ele geçirmeye çok yaklaştı. Kerkük'ün ardından Altınköpkü ve Kuştepe'yi Peşmerge'den alan Irak ordusu, bir yandan da Musul Barajı yakınından Türkiye sınırındaki Zaho'ya doğru ilerliyor.

Çok sayıda tank ve Haşdi Şabi milisleriyle Musul Barajı'nın batı kesimini Peşmerge ile PKK'dan alan Bağdat, Barzani'yi tamamen by-pass edecek Ovaköy yolunu güvenli hale getiriyor. Irak ordusundan bir kaynak, Habur Sınır Kapısı'nın açıldığı bölgeyi Peşmerge güçlerinden 'tamamen' temizleyeceklerini ve Zaho'ya ulaşmaya çok yakın olduklarını açıkladı.

SÜLEYMANİYE YOLU KAPALI
Kerkük'ün ardından Erbil sınırına kadar birçok kritik noktayı kaybeden Peşmerge, ordu güçlerinin ilerleyişini durduramıyor. Altınköprü'deki çatışmaların ardından bölgenin Bağdat'a geçmesiyle birlikte Erbil ile Kerkükarasındaki tüm yollar kapatılmıştı. Taktak'ın da Barzani'den alınmasıyla birlikte Süleymaniye-Kerkük arasındaki güzergah da tamamen kapanmış oldu. Erbil ve Süleymaniye'deki gazetecilerin Kerkük'e gitmesine izin verilmiyor. Bu arada Kuştepe mevkiinden geri çekilen Peşmerge'nin, Saddam Hüseyin döneminden kalma köprüleri yıktığı öğrenildi. Patlatılarak tahrip edilen köprüler biri, Kerkük ile Erbil arasında bağlantıyı sağlayan Hindistan Köprüsü. Peşmerge, 1980'de inşa edilen köprüyü yıkmakla Irak ordusunun ilerleyişini durdurabilmeyi amaçlıyor. Irak ordusunun Erbil'e 4 km mesafedeki 36. Paralel'e dek ilerleyeceği belirtiliyor.

Peşmerge güçleri ayrıca Irak ordusunun Suriye sınırındaki Fiş Habur Sınır Kapısı'nı kontrol altına alma girişimini engellemek için Musul'un Sincar ilçesi ile 'deki Duhok kentini birbirine bağlayan ana yolu kapattığı bildirildi.

ONUN İHTİRASI İÇİN ÖLMEYECEĞİZ
Bu arada Barzani'nin KDP'si tarafından Kerkük'ü satmakla suçlanan Kürdistan Yurtsever Birliği'nden çok sert açıklamalar geliyor. Geçtiğimiz günlerde ölen Celal Talabani'nin oğlu Bafel Talabani, "Biz Irak hükümetiyle anlaştık. Barzani'nin hangi güçlerle ne gibi anlaşmalar yaptığını açıklaması gerekiyor" dedi. Celal Talabani'nin yeğeni Lahor Talabani ise Barzani'yi 'muhteris ve petrol hırsızı olmakla' suçladı, "Barzani eğer onuru varsa istifa etmeli, Kürt çocukları onun ihtirasları için ölmek zorunda değil" ifadelerini kullandı.

DARBE SÖYLENTİLERİ
Kerkük'ün ardından önemli petrol sahaları Taktak, Zummar, Batme ve Ayn Zale'yi de önceki gün kaybeden Barzani, cephede büyük bir çöküş yaşıyor.

Irak ordusunun Erbil yakınındaki Kuştepe'yi de ele geçirip 'IKBY başkenti'ne 20 kilometreye kadar yaklaşması, Erbillileri paniğe sevk etti. Irak ordusunun Erbil'i de kontrol altına alacağından korkan halk, kaybedilen toprakların tek suçlusunu Mesud Barzani olarak görüyor. Güvenlik önlemlerinin olağanüstü seviyede olduğu Erbil'de panik o kadar artmış durumda ki, Peşmerge, Türk gazetecilerin kent içinde çekim yapmasını yasakladı.

Bazı Türk gazeteciler, çekim yapmaları durumunda gözaltına alınmak ve ekipmanlarına el konulmakla tehdit ediliyor. Erbil'deki paniğin en önemli nedeninin ise 'darbe ihtimali' olduğu belirtiliyor. Güvenlik güçleri 7/24 ayakta ve kentte isyan çıkmasından korkuluyor. Barzani'ye yönelik bir darbe teşebbüsü olasılığı her yerde konuşuluyor. Çünkü halk, 25 Eylül'de referandumun yapıldığına pişman olmuş durumda. Bu domino etkisinin Peşmerge içinde de yayılabileceği ve Barzani'ye bağlı silahlı güçlerin isyan başlatabileceği kaydediliyor.

Erbilliler, "Referandum yapılmasaydı ne Kerkük ne de petrol kaynaklarını kaybederdik. Bütün suç Barzani'de. Hemen istifa etmeli. Keşke parmağımız kırılsaydı da o referenduma 'evet' demeseydik..." yönünde açıklamalarda bulunuyor.

kalan karakter 1000

AKLINIZ NEREDEYDİ? AKLINIZ NEREDEYDİ?

Ülkeyi bir arada tutacak olan tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan inancı yerine, Küreselcilerin planı olan özerklik, statü, kanton, otonom, federasyon gibi seçenekler sunmak, Küreselciler için bulunmaz bir fırsat sunar ve bir Avrupa ülkesi olsa bile sonunda o ülkeyi parçalanmaya götürür. Devlet denen mekanizma, farklılıkları bir arada tutacak bir iradeyi uygulayamıyorsa zaten devlet olamamıştır. Irk, din, mezhep gibi her farklılık bir bölünme sebebi olarak kabullenilirse şehirleri ve mahalleleri bile bölmek gerekir. Bu da, KENDİNİ BİR ŞEHRE HAPSETMEK ve planlanan Küresel Tek Dünya Devletinin gönüllü kölesi olmak demektir. Bunun geri dönüşü de yoktur. Özgürlük tuzağına düşmeyin, Barzani kendi çıkarları için emrindeki Kürtleri Irak’tan koparıp Erbil’e hapsediyor. Talabani Süleymaniye’ye, PKK Dohuk’a, YPG Kobani’ye hapsediyor ve bunlar asla birleşemeyecekler. Bütün ülkeleri adım adım parçalayan Küreselcilerin sözüyle Büyük Kürdistan hayaline inanan Barzani’nin aklına şaşarım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2017 16:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.